Neodolpasse snižuje spotřebu opioidů po operaci

29. 9. 2015

Multimodální přístup k léčbě bolesti využívá kombinace analgetik s cílem zachovat analgetickou účinnost a snížit nežádoucí účinky a spotřebu opioidů. Neodolpasse je fixní kombinací nesteroidního antirevmatika diklofenaku a centrálního myorelaxancia orfenadrinu. U pacientů po totální artroplastice kyčelního kloubu prokázal Neodolpasse snížení spotřeby opioidních analgetik na vyžádání pacienta při zachování dostatečné analgezie.

Jde o výsledky prospektivní randomizované dvojitě zaslepené placebem kontrolované studie, která byla provedena v Rakousku a byla publikována v roce 2010. Zahrnovala 120 pacientů po unilaterální totální artroplastice kyčelního kloubu. Pacientům byl podán Neodolpasse v intravenózní infuzi nebo fyziologický roztok jako placebo. Kromě toho dostávali pacienti analgezii na vyžádání. Primárním sledovaným parametrem byla potřeba analgezie na vyžádání pacientem v prvních 24 hodinách po operaci. Úroveň analgezie byla monitorována pomocí vizuální analogové škály a ústního hodnocení.

Podání infuze přípravku Neodolpasse vedlo k významnému snížení spotřeby analgetik na vyžádání pacientem. Tato spotřeba činila 38,7 mg ve skupině s Neodolpassem v porovnání s 55,9 mg ve skupině s placebem (p = 0,0004). Snížení spotřeby opioidních analgetik bylo dosaženo při zachování dostatečné analgezie a bezpečnosti léčby.

Tato studie ukázala, že fixní kombinace diklofenaku s orfenadrinem (Neodolpasse) umožňuje snížit spotřebu opioidních analgetik na vyžádání v prvních 24 hodinách po velké ortopedické operaci.

(zza)

 

Zdroj: Gombotz H., Lochner R., Sigl R. et al. Opiate sparing effect of fixed combination of diclophenac and orphenadrine after unilateral total hip arthroplasty: a double-blind, randomized, placebo-controlled, multi-centre clinical trial. Wien Med Wochenschr 2010 Nov; 160 (19–20): 526–534.Štítky
Anesteziologie a resuscitace Chirurgie všeobecná Neurologie Ortopedie Sestra Traumatologie Urgentní medicína Algeziologie
Nejnovější kurzy
Léčba akutní pooperační bolesti
Autoři: doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.

Léčba bolestí dolních zad
Autoři: MUDr. Marek Hakl, Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se