Přístup oftalmologů ve Velké Británii k pacientům s glaukomem a rozsáhlými výpadky zorného pole při úvodním vyšetření

3. 6. 2012

Nedávno vydané standardy Národního institutu klinické znamenitosti (National Institute of Clinical Excellence) navrhují, aby byl pacientům s glaukomem a závažnou poruchou zorného pole doporučen primární chirurgický zákrok.

Autoři studie provedli dotazníkový průzkum mezi britskými specialisty v oboru oftalmologie, jehož cílem bylo zjistit, zda je toto doporučení v souladu s klinickou praxí a jaký je postup u pacientů s pokročilým glaukomem diagnostikovaným při úvodním vyšetření. Studie se zúčastnili oftalmologové pracující ve Velké Británii na pozici konzultantů. Všem 910 lékařům byl zaslán jednostránkový dotazník spolu s oznámkovanou zpáteční obálkou. Těm, kteří neodpověděli (celkem se jednalo o 459 lékařů), byl dotazník zaslán znovu.

Celkem odpovědělo 626 oftalmologů, tedy 68,8 % z cílové skupiny, přičemž 152 (24%) udalo subspecializaci v oblasti glaukomu. Jak glaukomoví specialisté (64,9 %), tak i ostatní oftalmologové (62,4 %) se shodli, že primárně doporučují konzervativní léčbu, nejčastěji z důvodů rizik spojených s chirurgickým zákrokem. Většina lékařů (84 %) uvedla, že by byla ochotna změnit svůj postoj, pokud by existovaly důkazy, že chirurgický zákrok jako metoda první volby představuje u nově zachycených případů s pokročilým glaukomem bezpečný a efektivnější přístup.

Závěrem autoři práce konstatovali, že nedávno zveřejněné guidelines nereflektují současný přístup k léčbě, tak jak je praktikován britskými oftalmology. Hlavní obavou, kterou lékaři vyjádřili, jsou potencionální komplikace chirurgického zákroku, i když většina oftalmologů by byla ochotna změnit zavedený postup, pokud by existovaly podpůrné důkazy ospravedlňující u pacientů s pokročilým stadiem onemocnění primární chirurgické řešení.

(lis)

Zdroj: Stead R., Azuara-Blancío A., King A. J. Attitudes of consultant ophthalmologists in the UK to initial management of glaucoma patients presenting with severe visual field loss: a national survey. Clin Experiment Ophthalmol. 2011 Dec; 39 (9): 858–64.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se