Zeolit-jodový komplex pomáhá v péči o infikované rány

22. 10. 2017

Péče o rány není doménou pouze chirurgických oborů. V řadě případů se s různými typy ran setkávají také praktičtí lékaři. Patří k nim akutní i chronické infikované rány, na které je vhodné aplikovat prostředky podporující vlhké hojení. Mezi ně se řadí i přípravky se zeolit-jodovým komplexem.

Benefity vlhkého hojení ran

Metoda vlhkého hojení ran je díky svým principům jednoznačně přínosnějším způsobem péče o rány než dříve hojně užívané suché gázy, vaty či obinadla. Vlhkost zajistí nejvhodnější možné prostředí pro hojení a čištění rány. Správně zvolené vlhké krytí udrží v ráně optimální pH, absorbuje sekret z rány a snižuje riziko vzniku infekce v místě kožního defektu.

Nejčastěji využívané materiály

Možností, jak pečovat o ránu pomocí široké škály přípravků, je mnoho. Volba krytí musí odpovídat hloubce rány i intenzitě sekrece a zohlednit také případnou nekrózu. Nejčastěji využívané materiály uvádí následující přehled:

 • Hydrogely udržují v ráně vlhkost a zároveň tak snižují bolestivost v průběhu hojení. Jako každý přípravek podporující vlhkou terapii ovšem mají svá specifika a nehodí se například na rány se silnou sekrecí.
 • Hydrokoloidní krytí se využívá na suché, nekrotické rány a slouží jako účinná bariéra proti průniku bakterií do rány. V ráně udržuje po celou dobu hojení optimální vlhkost.
 • Přípravky s obsahem lékařského medu mají protizánětlivé účinky a snižují bolestivost rány. Kontakt medu se sekretem v ráně spustí reakci, při níž se uvolňuje malé množství peroxidu vodíku. Ten likviduje patogeny a přispívá k rychlejšímu hojení.
 • Absorpční krytí, například algináty, je naopak vhodnou volbou v případě exsudující rány. Používat se může i na infikované rány.
 • Polyuretanové pěny se hodí na rány se silnou sekrecí. Absorbují bakterie, podporují čistění rány a využít se mohou i na povrchové defekty.
 • Antibakteriální materiály většinou obsahují stříbro nebo jod a kromě podpory vlhkého hojení slouží jako prevence rozvoje infekce.

Patentovaný zeolit-jodový komplex

Biokeramické krytí WoundEx patří k prostředkům, které využívají antibakteriálních účinků jodu. Dále tyto polštářky obsahují zeolit, tedy sloučeninu hliníku a křemíku s krystalickou strukturou, která na sebe váže vodu. Polštářky jsou proto schopny adsorbovat exsudát z rány obsahující bakterie, toxiny a zbytky poškozených tkání. Ty vážou na svůj povrch a podporují tak fyzikální čištění rány.

 • Z patentovaného zeolit-jodového komplexu se po navázání vody průběžně uvolňuje jod, který může v ráně kontinuálně redukovat choroboplodné zárodky.
 • Zabrání se díky tomu rozvoji lokální i systémové infekce, která komplikuje a prodlužuje dobu hojení.
 • K rychlejšímu hojení rány přispívá silné povrchové napětí zeolit-jodového komplexu, které stimuluje tvorbu kapilár a granulační tkáně. Hojení ran je tak až o 40 % rychlejší než při použití klasického krytí.

Způsob, jak spolehlivě udržet vlhkost v ráně

Podpora vlhkého hojení ran, které toto patentované krytí zajišťuje, má díky snížení bolestivosti a kratší době hojení význam nejen pro pacienty, ale také z ekonomického hlediska – v průběhu ošetřování rány stačí menší počet převazů. Výhodou je i jednoduchá manipulace s polštářky, jež mají nepřilnavý povrch a vyrábějí se v několika velikostech.

Široká škála indikací

WoundEx je vhodný na různé typy ran: odřeniny, tržné a řezné rány, kousnutí i kožní defekty u diabetiků. Díky hemostatickým vlastnostem ho lze doporučit také na krvácející rány. Osvědčuje se rovněž při léčbě dekubitů. Přípravek ovšem nelze použít u osob s přecitlivělostí na jod či při podezření na alergii na jod.

(pak)

Zdroje:

 1. Rahimi M., Ng E. P., Bakhtiari K. et al. Zeolite nanoparticles for selective sorption of plasma proteins. Sci Rep 2015; 5: 17259, doi: 10.1038/srep17259.
 2. WoundEx. Unikátní biokeramický prostředek k ošetření špatně se hojících chronických a akutních ran. Dostupné na: www.woundex.cz
 3. Daley B. J. Wound Care Treatment & Management. Medscape Drugs & Diseases 2016 Mar 11. Dostupné na: http://emedicine.medscape.com/article/194018-treatment

Informace pro laickou veřenost najdete na www.hojeni-ran.cz.Štítky
Dětská chirurgie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se