Princip metastazování Erb-2 pozitivních plicních nádorů odhalen

22. 4. 2012

Metastazující plicní rakovina zůstává i v dnešní době velmi obtížně léčitelná. Vyhlídky pacientů na uzdravení bývají často mizivé. Z tohoto důvodu jsou aktivně vyhledávány nové terapeutické cíle.

Metastazující plicní rakovina zůstává i v dnešní době velmi obtížně léčitelná. Vyhlídky pacientů na uzdravení bývají často mizivé. Z tohoto důvodu jsou aktivně vyhledávány nové terapeutické cíle. Bariérou k jejich nalezení bývají nedostatečně popsané molekulární principy vedoucí k zvrhnutí se zdravé buňky do buňky invazivní se sklony k tvorbě metastáz.

Téměř 30 % všech plicních tumorů je charakterizováno zvýšeným přepisem receptoru Erb-2 pro tyrozinkinázu. Tyto nádory jsou známy svým vysoce metastazujícím potenciálem. V minulosti byly objeveny některé signalizační proteiny a cesty, které přispívají u Erb-2 pozitivních tumorů k jejich invazivnosti. Nikdy však nebyly popsány tak dokonale, aby mohly být využity jako terapeutický cíl při léčbě této agresivní formy rakoviny.

Skupina vědců zjistila, že zvýšený výskyt Erb-2 receptorů vede k fosforylaci a aktivaci plexinu-B1. Jedná se o transmembránový receptor, který kaskádovitě aktivuje Erb-2 dependentní malé GTPázy Rho-A a Rho-C. Tato rodina Rho GTPáz je klíčovým regulátorem buněčné adheze a migrace. Jejich metastazující efekt u nádorových buněk byl popsán již dříve.

Na myším modelu bylo dále potvrzeno, že ablací genů kódujících plexin-B1 se markantně snížil výskyt metastáz. Stejně tak i u lidských pacientů s dignostikovanými Erb-2 tumory korelovala nízká hladina exprese Plexinu-B1 s dobrou prognózou.

Výsledky této studie tedy jasně prezentují plexin-B1 jako potenciální léčebný cíl u pacientů s Erb-2 pozitivní plicní rakovinou.

(msd)

Zdroj: Thomas Worzfeld, et al. Erb-2 signals through Plexin-B1 to promote breast cancer metastasis. The Journal of Clinical Investigation. Publikováno online 1. 3. 2012.Štítky
Dětská onkologie Onkologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se