Kryoablace je plnohodnotnou metodou pro léčbu rakoviny prostaty

26. 5. 2009

Novou chirurgickou metodou v léčbě ohraničeného nádoru prostaty, která se stále více prosazuje, je tzv. kryoablace. Srovnáním s ostatními použitelnými metodami se zabývalo 8 studií během let 1986 až 2006, z nichž 2 byly randomizované a placebem kontrolované.

Novou chirurgickou metodou v léčbě ohraničeného nádoru prostaty, která se stále více prosazuje, je tzv. kryoablace. Srovnáním s ostatními použitelnými metodami se zabývalo 8 studií během let 1986 až 2006, z nichž 2 byly randomizované a placebem kontrolované. Sledováno bylo celkem 1 483 pacientů ve věku 41 až 84 let. Pro úplné zhodnocení přínosu a potenciálu kryoterapie jsou očekávány další randomizované studie.

Kryoablace vs. ostatní metody

Slovo kryoablace doslova znamená destrukce tkáně mrazem. Zobrazovací metody a nástrojové vybavení dosáhly v současnosti takové úrovně, že lze kryochirurgii v širším pojetí použít i v léčbě nádorů prostaty. Kryoablace je miniinvazivní chirurgickou metodou, jež při současné anestezii používá ultratenkou kryojehlu zaváděnou perkutánně skrze perineum, kde působením velmi nízkých teplot (okolo −70 ˚C) ničí nádorové buňky.

Je plnohodnotnou metodou a používá se v případech, kdy není možná nebo nepomáhá u nás nejpoužívanější transuretrální resekce (TUR). Radiosenzitivita nádorů prostaty je rovněž příčinou selhání radioterapie (externí i brachyradioterapie), proto poté přichází na řadu kryoablace. Dlouhodobé statistiky ukazují téměř srovnatelnou efektivitu kryoablace s invazivní chirurgickou prostatektomií v léčbě nádorů s vysokým rizikem (angl. high-risk), a dokonce větší efektivitu v léčbě nádorů s nízkým rizikem (angl. low-risk), kam v rámci stagingu spadají stadia T1 a T2. Cílem kryoablace jsou nádory ohraničené, nejlépe unilaterální.

Výhody kryoablace převažují nad nevýhodami

TUR je v ČR při miniinvazivním chirurgickém zásahu stále metodou volby. Při selhání této metody je adekvátním protějškem právě metoda kryoablace, jež v poslední době předstihuje radioterapeutické metody. Oproti radioterapii totiž nabízí řadu výhod:

  • Má méně nežádoucích účinků, především z ozáření.
  • Umožňuje propuštění do domácí péče hned druhý den.
  • Je po ní rychlejší rekonvalescence a návrat k běžnému životu.
  • Zákrok je spojen se zvýšením kvality života.
  • Metoda může být použita opakovaně při rekurenci nebo recidivě nádoru.

Mezi hlavní komplikace, z nichž poslední dvě jsou méně časté než u ostatních metod, patří:

  • impotence (způsobená erektilní dysfunkcí),
  • olupování tkáně (projevující se obtížným močením),
  • inkontinence,
  • uretrorektální píštěl.

(ercp)

Zdroj:
Bahn D. et al.: Cryoablation of the Prostate. PCRI Insights February 2005 vol. 8, no. 1.
Ritch C. R. et al.: Update on cryotherapy for localized prostate cancer. Curr Urol Rep. 2009 May; 10 (3): 206–11. Ritch C. R. et al.: Prostate cryotherapy: current status.
Curr Opin Urol. 2009 Mar; 19 (2): 177–81. Shelley M et al.: Cryotherapy for localised prostate cancer. Cochrane Database of Systematic Reviews 2007, Issue 3.Štítky
Dětská onkologie Onkologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se