Kazuistika – spinocelulární karcinom v bércovém vředu

21. 1. 2017

Bércové vředy, zvláště pokud jsou chronické a špatně se hojí, jsou jedním z rizikových faktorů rozvoje spinocelulárního karcinomu. Jedná se o celkem vzácný nález a relativní riziko maligní transformace je pouze 5,8. Mívá však velmi agresivní povahu.

76letý pacient s bezvýznamnou osobní anamnézou trpěl chronickou žilní insuficiencí (v klasifikaci CEAP stupeň C6 = rekurentní bércový vřed hojící se za použití specifické lokální a systémové léčby) trvající 10 let. Po dobu tří let před vyšetřením byla přítomná ulcerózní léze situovaná v oblasti ventrální plochy horní třetiny pravého bérce. Léze se nehojila navzdory specifické léčbě a postupně se zvětšovala. Skládala se ze tří vředů, které splývaly v jedno ložisko s navalitými okraji, pokryté nekrotickými depozity.

Na základě suspektního průběhu a vzhledu ložiska byl odebrán vzorek. Histologické vyšetření ukázalo přítomnost epidermální akantózy, papilomatózy, intenzivní parakeratózy, pseudoepiteliomatózní hyperplazie a středně diferencovaného spinocelulárního karcinomu s okrsky akantolýzy. Imunohistochemické vyšetření prokázalo střední až výraznou pozitivitu všech testovaných proteinů (Ki-67, EMA, cytokeratin 34βE12 a p63). Vyšetření magnetickou rezonancí ukázalo heterogenní kožní lézi s nestejnoměrným sycením gadoliniem, tumorózní infiltraci podkožní tkáně a infiltraci hmoty musculus popliteus.

Pacient za poslední tři roky nenavštívil lékaře, proto byl tumor zastižen v pokročilém stadiu. Byla navržena léčba ve formě amputace nad kolenem a specifické onkologické terapie. Pacient obě metody léčby odmítl a odešel do domácího ošetřování. Deset měsíců poté zemřel.

Závěr

Pacienti s klinicky suspektními lézemi (mnohočetné vředy, navalité okraje, nodulární změny, regionální lymfadenopatie, zhoršování navzdory léčbě) by měli být vyšetřováni pro možnou maligní transformaci. Stále však není jasné, zda by biopsie měla být součástí pravidelného vyšetřování. 

Riziko malignizace vředu jednoznačně roste s délkou jeho trvání. Je-li zjištěna malignizace, je třeba co nejdříve nasadit radikální léčbu. Jak již bylo v minulosti prokázáno, málo a středně diferencovaný spinocelulární karcinom v bércovém vředu může být fatální do jednoho roku od stanovení diagnózy.

(pez)

Zdroj: Sirbi A. G., Florea M., Patrascu V. et al. Squamous cell carcinoma developed on chronic venous leg ulcer. Rom J Morphol Embryol 2015; 56 (1): 309–313.

Informace pro laickou veřenost najdete na www.hojeni-ran.cz.Štítky
Dětská chirurgie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se