Jóga jako přínosná součást péče o onkologické pacienty

5. 3. 2013

Analýza názorů osob, které navštěvují kurzy jógy pro pacienty s rakovinou, ukázala přínos tohoto cvičení pro „tělo i duši“ v mnoha tělesných a psychosociálních aspektech. Zdá se, že jóga může být přínosnou součástí podpůrné péče o onkologické pacienty, zejména u žen s rakovinou prsu.

Analýza názorů osob, které navštěvují kurzy jógy pro pacienty s rakovinou, ukázala přínos tohoto cvičení pro "tělo i duši" v mnoha tělesných a psychosociálních aspektech. Zdá se, že jóga může být přínosnou součástí podpůrné péče o onkologické pacienty, zejména u žen s rakovinou prsu.

Jóga je cvičení, které propojuje fyzické pozice s dýcháním a meditací. Existují i speciální kurzy pro pacienty s rakovinou. Nizozemští autoři se proto pokusili analyzovat motivaci a zkušenosti onkologických pacientů, kteří tyto kurzy navštěvují.

Ze 45 oslovených účastníků kurzů souhlasilo 29 s účastí ve skupinových diskusích. Proběhlo 5 skupinových sezení, z nichž byl pořízen zvukový záznam, který byl přepsán a dále analyzován podle klíčových otázek.

Průměrný věk účastníků byl 53,8 roku, 25 z nich tvořily ženy a 18 mělo diagnózu rakoviny prsu. Motivy pro navštěvování kurzů jógy zahrnovaly relaxaci, potřebu být fyzicky aktivní, přání věnovat více pozornosti vlastnímu tělu, snahu vypořádat se s psychickými problémy a propojení fyzické a duševní pochody. Jako přínos jógy popisovali pacienti lepší poznání vlastního těla, více pozornosti věnované svému vnitřnímu já, umění relaxovat, radost a nalezené pochopení ze strany druhých. Dále účastníci oceňovali lepší fyzickou zdatnost, větší duševní sílu a odolnost, lepší schopnost vypořádat se s problémy, uvolnění a pocit štěstí.

Rakovina bývá označována jako psychosomatické onemocnění. Jóga propojující fyzické cvičení s dechem, relaxací a meditací by tedy logicky mohla přispět k posílení propojení "tělesna a duševna" a tím i k léčbě onkologických onemocnění. V této studii tvořily většinu pacientky s rakovinou prsu, pro které by jóga mohla být největším přínosem.

(zza)

Zdroj: van Uden-Kraan C. F. et al. Cancer patients’ experiences with and perceived outcomes of yoga: results from focus groups. Support Care Cancer. 2013 Feb 12. [Epub ahead of print]; doi: 10.1007/s00520-013-1728-4Štítky
Dětská onkologie Onkologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se