Estrogeny v léčbě schizofrenie

14. 5. 2019

U žen se závažnou formou schizofrenie dochází při aplikaci transdermálního estradiolu (100 μg) k ústupu symptomů, a to srovnatelně s antipsychotickou terapií.

U žen se závažnou formou schizofrenie dochází při aplikaci transdermálního estradiolu (100 μg) k ústupu symptomů, a to srovnatelně s antipsychotickou terapií. To měla za úkol ozřejmit jedna z nově publikovaných studií australských vědců. Dvojitě zaslepená studie trvala 28 dní a je příslibem do budoucna v léčbě této vysilující choroby.

Uvedené závěry rovněž potvrzují pozorování, že u mnoha žen došlo k exacerbaci či rekurenci choroby při poklesu hladiny estrogenů v rámci menstruačního cyklu, a na druhou stranu ke zlepšení klinického stavu došlo při estrogenním vzestupu.

A jaká je vlastně ona terapeutická schopnost estrogenů? Již studie na zvířatech prokázaly, že estradiol významně ovlivňuje dopamin a serotonin, čili klíčové neurotransmitery u schizofrenie. Epidemiologické studie také naznačují, že estrogen má ochrannou funkci proti propuknutí choroby. U mužů se schizofrenie primárně objevuje ve věku již mezi 16 a 19 lety, ale u žen mnohem později. Jedná se o období "poporodní", mezi 25 a 30 lety, a "perimenopauzální", ve věkovém rozmezí 45–50 let.

Klinické studie prokazují, že psychózy se u žen objevují právě v těchto obdobích (perimenopauzálně, po porodu a během menstruačního cyklu), a vždy mají souvislost s náhlým poklesem koncentrace estradiolu.

V současné studii, kde proběhlo srovnání s "placebovou" skupinou, došlo u skupiny léčené estradiolem k výraznému zlepšení psychopatologických symptomů. Hodnocení probíhalo podle PANSS (Positive And Negative Syndrome Scale). Pozitivními symptomy jsou míněny například halucinace a deziluze a negativními ztráta energie či radosti.

Vyšetřovaná skupina čítala 102 žen, všechny byly podle PANSS hodnoceny 60 body a více, což signalizuje těžkou schizofrenii. Všechny pacientky rovněž dostávaly svoji pravidelnou medikaci plus kožní náplast, ze které se denně uvolnilo 100 μg estradiolu, u kontrolní skupiny placebo. Monitorace symptomů pak probíhala každý týden po dobu jednoho měsíce.

Závěry studie ukázaly, že u žen, které dostávaly podpůrnou terapii estradiolem, došlo k prokazatelné redukci pozitivních a obecných psychopatologických symptomů ve srovnání s těmi, které dostávaly samotnou antipsychotickou medikaci. Podskupina přibližně 12 žen prodělala až dramatické zlepšení, podle PANSS od 80 k pouhým 10 bodům.

(pes)

Zdroj: Medscape Medical News 2008. Arch Gen Psychiatry 2008;65:955–960.Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se