-
Články
- Vzdělávání
- Časopisy
Top články
Nové číslo
- Témata
- Kongresy
- Videa
- Podcasty
Nové podcasty
Reklama- Kariéra
Doporučené pozice
Reklama- Praxe
Cílená léčba rakoviny vaječníků
14. 5. 2019
Rakovina vaječníků je obtížně diagnostikovatelná a vzhledem k tomu je bohužel často odhalena až v pokročilých stadiích. Na poli léčby rakoviny vaječníků bylo dosaženo velkého pokroku, a to se zaměřením na replikaci DNA nebo dělení buněk. Avšak navzdory senzitivitě na chemoterapii dojde u většiny pacientek k recidivě nemoci.
Rakovina vaječníků je obtížně diagnostikovatelná a vzhledem k tomu je bohužel často odhalena až v pokročilých stadiích. Na poli léčby rakoviny vaječníků bylo dosaženo velkého pokroku, a to se zaměřením na replikaci DNA nebo dělení buněk. Avšak navzdory senzitivitě na chemoterapii dojde u většiny pacientek k recidivě nemoci.
K léčbě rakoviny vaječníků byla do dnešní doby vyvinuta již řada léků. V současnosti se využívají následující:
- monoklonální protilátky HER2/Neu a ostatní receptory pro epidermální růstový faktor EGFR (trastuzumab, pertuzumab, EMD);
- inhibitory tyrozinkinázy, které jsou zacílené na receptory EGFR (gefitinib, erlotinib);
- monoklonální protilátky nasměrované na vaskulární endoteliální růstový faktor VEGF (bevacizumab);
- inhibitory tyrozinkinázy zacílené na receptor VEGF.
Nedávno se však do popředí dostalo také několik nových přípravků, které by potenciálně mohly být v léčbě rakoviny vaječníků využitelné. Jedná se o monoklonální protilátky folátového receptoru, trojité inhibitory angiokinázy, inhibitory PARP (= poly-ADP-ribóza polymeráza), inhibitory aurorakinázy, inhibitory signální dráhy HH (Hedgehog), antagonisty folátového receptoru a inhibitory MTOR (= mammalian target of rapamycin).
Studie s tyrozinkinázou jsou sice zatím na svém počátku, ale už teď poskytují základ pro budoucí výzkum. Do budoucna je rovněž cílem lepší pochopení biochemických drah, které existují v buněčné signalizaci, nápadité zacílení signálních drah, identifikace ostatních prediktorů k lepšímu rozpoznání cílových subpopulací pacientek, které budou na léčbu odpovídat, a také ozřejmení výchozích mechanismů rezistence.
(pes)
Zdroj:
Journal of Oncology 2010;2010. Article ID 149362, 11 pages; doi:10.1155/2010/149362
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Nejčtenější tento týden- Proč endometrióza vyžaduje principy precizní medicíny
- Precizní psychiatrie má svou cestovní mapu
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2026/4
- INFOGRAFIKA: Světový den boje proti rakovině... aneb jaké výzvy stojí před českou onkologií?
- Vakcinace stojí díky inovativním technologiím na prahu nové éry
Přihlášení#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#Zapomenuté hesloZadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.
- Vzdělávání