Chlape, vy snášíte vejce?

17. 10. 2017

Snad každého muže, který vidí tento rentgenový snímek, napadne jedno slovo: „Au!“ Je to správná asociace a je neuvěřitelné, jak daleko může ureterolitiáza bez větších obtíží dojít. Podrobnosti obsahuje následující kazuistika autorů z polského Štětína.

Snad každého muže, který vidí tento rentgenový snímek, napadne jedno slovo: „Au!“ Je to správná asociace a je neuvěřitelné, jak daleko může ureterolitiáza bez větších obtíží dojít. Podrobnosti obsahuje následující kazuistika autorů z polského Štětína.

Popis případu

54letý muž vyhledal lékaře pro suprapubickou bolest a vytékání moči z kožní píštěle. V anamnéze měl těžký úraz − jako 7letý chlapec jej prodělal na stavbě: jednalo se o četné fraktury pánve, její exenteraci a rupturu močového měchýře. Několik let po rekonstrukci močových cest se mu vytvořil močový kámen, který byl odstraněn otevřenou operací. Po tomto zákroku pacient trpěl retencí moči a byl mu zaveden Folleyův katétr. Pro strikturu uretry byl následně léčen na urologii, kde mu byla provedena chirurgická rekonstrukce. Od poslední operace zaznamenal spontánní vyloučení několika močových kamenů.

Při příjmu byl afebrilní, břicho bylo měkké, bez palpační citlivosti. Goldflamův příznak (citlivost kostovertebrálního úhlu) byl oboustranně negativní. Peritoneum bylo palpačně normální. Na bázi skrota byla hmatná rezistence, pacient udával její přítomnost po dobu 15 let. Prostata nebyla během vyšetření per rectum identifikována. Ledviny byly sonograficky v normě. Analýza moči ukázala přítomnost leukocytů, skiagram pánve potvrdil podezření na přítomnost konkrementu v uretře. Pacient byl hospitalizován a operován.

Z uretry byl vyňat jeden velký kámen a několik malých. Největší kámen měřil 75 × 65 mm. Následně byla vytvořena nová píštěl mezi uretrou a kůží. Divertikl byl ponechán otevřený kvůli zánětu a nemožnosti katetrizace (pro strikturu uretry distálně od divertiklu). Rekonstrukce uretry byla naplánována na jinou dobu.

Po 6 měsících, kdy byla rána kompletně zhojená, byla uretra rekonstruována a divertikl byl uzavřen.
 

Diskuse

Nález takto velkých konkrementů je velice vzácný a přístup k jejich odstranění se liší podle zkušeností ošetřujícího lékaře. Obvykle je doporučována otevřená operace, protože extrakce za pomoci endoskopické techniky je přinejmenším obtížná, je-li vůbec možná. Byly však publikovány případy úspěšné litotrypse a následné extrakce u obdobně velkých konkrementů.

Při rozhodování o typu výkonu je třeba vzít v úvahu i další aspekty, které se mohou zdát podružné, ale mají velký sociální význam − při litotrypsi si pacient nemůže konkrement odnést domů a chlubit se s ním v hospodě.

(pez)

Zdroj: Kaczmarek K., Gołąb A., Soczawa M., Słojewski M. Urethral stone of unexpected size: case report and short literature review. Open Med (Wars) 2016; 11 (1): 7−10, doi: 10.1515/med-2016-0002.Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se