Blokáda klíčových genů u karcinomu prsu zabraňuje vzniku metastáz

17. 4. 2009

Vědci z Weill Cornell Medical College objevili roli dvou nedávno identifikovaných genů jakožto podpůrných genů při vzniku metastáz karcinomu prsu. Výzkumníci věří, že jejich objevy jsou důležité pro pacienty.

Vědci z Weill Cornell Medical College objevili roli dvou nedávno identifikovaných genů jakožto podpůrných genů při vzniku metastáz karcinomu prsu. Výzkumníci věří, že jejich objevy jsou důležité pro pacienty. Ti umírají mnohem častěji na pokročilejší formy rakoviny, která se rozšíří do ostatních orgánů a tkání, než na primární nádor prsu.

Jejich závěry publikované v únorovém čísle Cancer Cell ukazují, že migrace nádorových buněk a metastázy byly zastaveny po zablokování funkce dvou genů, Ora1 a STIM1. Pokud jejich účinek není blokován, tyto geny umožní kalciu vstoupit do buňky. To pak zesiluje buněčný pohyb, replikaci a růst.

Aby došli ke svým závěrům, experimentovali vědci se vzorky lidské prsní tkáně odstraněné z metastáz karcinomů. V laboratorních experimentech zjistili, že blokáda dvou výše zmíněných genů vede k zábraně buněčné migrace. Stejné nádorové buňky byly potom označeny fluorescentními značkami, aby bylo možno sledovat je v těle, a poté byly injikovány do tukové tkáně myší, která se podobá lidské prsní tkáni. Výzkumníci zjistili, že rozšíření těchto buněk bylo zastaveno u těch myší, jejichž Ora1 a STIM1 geny byly zablokovány.

Tyto závěry jsou velmi zajímavé a autoři je považují za velký krok k vytvoření léčebné látky, která by mohla zablokovat funkci popsaných genů, a tím zajistit prevenci nebo alespoň zpomalit metastazování karcinomu prsu u lidí. Jeden z autorů dodává, že předběžná data ukazují zvýšenou expresi zmiňovaných dvou genů ve tkáních metastáz karcinomu prsu. A to podporuje názor na jejich roli a také na to, jak důležitými cíli terapie mohou být.

(pes)

Zdroj: Cancer Cell. 2009(February);15(2):124–134.Štítky
Dětská onkologie Onkologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se