Ze suplementace laktobacilem nemají děti s atopickou dermatitidou prospěch

14. 5. 2019

Vědci z lékařské fakulty berlínské univerzity zjistili, že probiotická suplementace bakterií Lactobacillus rhamnosus je při léčbě atopické dermatitidy kojenců neúčinná.

Vědci z lékařské fakulty berlínské univerzity zjistili, že probiotická suplementace bakterií Lactobacillus rhamnosus je při léčbě atopické dermatitidy kojenců neúčinná. Výsledky studie výzkumníci uveřejnili v listopadovém čísle časopisu Allergy.

Do této dvojitě zaslepené randomizované studie bylo zahrnuto celkem 102 kojenců s mírnou až středně těžkou atopickou dermatitidou. Kojenci byli randomizováni do skupin užívajících probiotikum, nebo placebo.

Po 12 týdnech studie výsledky neukázaly signifikantní rozdíl ve zlepšení příznaků atopické dermatitidy, hladinách IgE a citlivosti na vajíčka a mléko mezi oběma skupinami. Vědci uvedli, že i když je hypotéza o odvrácení imunitního systému od atopie pomocí podávání tzv. "zdravých bakterií" atraktivní, vědecká báze pro marketing podávání probiotik při atopické dermatitidě je v nejlepším případě kontroverzní.

Nejspolehlivějším zlepšujícím faktorem atopické dermatitidy proto stále zůstává růst, neboť 43 % dětí je ve věku tří let bez tohoto problému.

Allergy 2007;62:1270-1276.

(sys)Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se