Účinnost infliximabu v terapii hidradenitis suppurativa

14. 5. 2019

Hidradenitis suppurativa (HS) je chronické hnisavé kožní onemocnění charakterizované zánětlivými uzly a píštělemi s následným jizvením. Objevuje se převážně v oblastech výskytu potních žláz, zejména v axilách a inguinách.

Hidradenitis suppurativa (HS) je chronické hnisavé kožní onemocnění charakterizované zánětlivými uzly a píštělemi s následným jizvením. Objevuje se převážně v oblastech výskytu potních žláz, zejména v axilách a inguinách. Terapie HS bývá často svízelná a nedostatečně efektivní. V minulosti bylo nicméně publikováno několik zajímavých prací upozorňujících na možnost využití biologik v terapii této nemoci. A právě účinností a vedlejšími účinky infliximabu v terapii středně těžké a těžké formy HS rezistentní na dosavadní lokální i systémovou terapii se zabývala nedávno publikovaná studie francouzských autorů. Sekundárním cílem studie pak bylo určit, jestli došlo i k ovlivnění zánětlivých parametrů.

Této retrospektivní monocentrické studie se účastnili všichni pacienti s HS, kteří byli léčeni infliximabem. Pacientům bylo podáno v průměru 6 intravenózních infuzí (3–19). Hodnoceným parametrem pak bylo zlepšení příznaků HS, jak je referovali sami pacienti (sledovány byly bolest, sekrece a kvalita života).

Klinický stav šesti ze sedmi pacientů se zlepšil (téměř o 50 %), u žádného pacienta nedošlo ke zhoršení obtíží. Nežádoucí účinky byly pozorovány u dvou pacientů, přičemž v jednom případě se jednalo o ekzematické erupce, ve druhém pak o absces krku. V laboratorních nálezech nedošlo k signifikantním změnám hodnot zánětlivých parametrů.

Lze tedy shrnout, že infliximab byl účinný a dobře tolerovaný u šesti ze sedmi pacientů s HS rezistentní na předchozí terapii. Výsledky této studie jsou v souladu s předchozími publikovanými údaji, které uvádějí zlepšení nálezu u většiny pacientů s HS (až v 87 %) léčených infliximabem.

(mik)

Zdroj: Delage M. et al. Efficacy of infliximab for hidradenitis suppurativa: assessment of clinical and biological inflammatory markers. Acta Derm Venereol. 2011 Mar; 91 (2): 169–71.Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se