Kompresní a chirurgická léčba bércových vředů

14. 5. 2019

Objevuje se stále více vědeckých studií, které se zabývají otázkou, zda je nutné bércové vředy řešit chirurgicky namísto konzervativní léčby kompresí.

Objevuje se stále více vědeckých studií, které se zabývají otázkou, zda je nutné bércové vředy řešit chirurgicky namísto konzervativní léčby kompresí. Díky potřebě zajistit co možná nejefektivnější léčbu stále pokračuje vývoj nových postupů a zlepšování těch stávajících. Kompresní terapie a chirurgická korekce povrchové žilní nedostatečnosti jsou stále hlavními metodami léčby bércových vředů. Cílem popisované metanalýzy bylo srovnání obou postupů z hlediska hojení a recidiv podle výsledků studií za posledních 30 let.

Všechny studie v jednom přehledu

Přehled sdružuje 61 článků ze studií zabývajících se kompresní a chirurgickou léčbou povrchových žil. Zdrojem bylo systematické vyhledávání v elektronických databázích (Medline, Embase, The Cochrane Library, Google Scholar). Hodnotil se demografický faktor, klasifikace CEAP (klinická závažnost, etiologie, anatomie, patofyziologie), příčina žilní insuficience, typ intervence, délka následné péče, stupeň hojení a podíl recidiv.

Výsledky

Randomizované studie od roku 2000 prokazují téměř stejný efekt chirurgického přístupu a konzervativní kompresní léčby na hojení, ale s menším procentuálním výskytem recidiv u chirurgického řešení. Stále není jasné, jaký má na hojení vředů vliv hluboká žilní insuficience, nicméně dlouhodobá data ze studie ESCHAR naznačují, že chirurgické řešení je i v případě hluboké žilní insuficience výhodnější. Není tomu tak díky menšímu výskytu recidiv, ale pro hemodynamický a klinický přínos. Bohužel signifikantní podíl pacientů není z různých důvodů k chirurgické léčbě vhodný.

Souhrn studií před rokem 2000 přinesl velmi podobné výsledky:

  • hojení při kompresi v průměru u 65 % pacientů (34–95 %), po operaci 81 % (40–100 %),
  • podíl recidiv při kompresi u 33 % (0–100 %), postoperačně 15 % (0–55 %).

Závěr: Chirurgie si vede oproti kompresi lépe

Současná literatura dokazuje, že chirurgická léčba povrchových žil má sice stejný účinek na proces hojení jako komprese, ale s menším procentem recidiv. Efekt postoperační komprese na hlubokou žilní insuficienci je stále nedostatečně znám.

(ercp)

Zdroj: The role of superficial venous surgery in the management of venous ulcers: a systematic review. Eur J Vasc Endovasc Surg. 2008 Oct; 36 (4): 458–65. Publikováno online 3. 8. 2008Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se