Chemoprofylaxe klíšťové encefalitidy u dětí

7. 4. 2016

Klíšťová encefalitida (KE) u dětí je v Rusku aktuálním problémem. Posterová prezentace z 11. kongresu Evropské pediatrické neurologické společnosti (EPNS) z května 2015 popisuje zkušenost s imunomodulačním antivirotikem anaferonem v pediatrické populaci.

Cílem hodnocení bylo zjistit účinnost antivirového přípravku anaferon jako urgentní chemoprofylaxe KE u dětí. Studie sledovala 980 pacientů ve věku od 2 do 17 let, kteří měli zákus klíštěte. Intervenční skupina 354 dětí sestávala z dětí, které byly očkovány, odmítly podání specifického imunoglobulinu nebo o ně požádaly pozdě nebo měly alergickou reakci na podání krevních derivátů, 18 z nich bylo infikováno virem KE. U těchto dětí byl aplikován anaferon pro děti jako chemoprofylaxe KE. Kontrolní skupina zahrnovala 626 dětí, včetně 57 pacientů nakažených virem KE, kterým byl preventivně podán imunoglobulin do svalu. Metodika zahrnovala stanovení přítomnosti RNA viru KE v krvi pomocí PCR, vyšetření hladin imunoglobulinu M a G v krvi metodou ELISA a zastoupení interferonů alfa, beta a gamma v krvi taktéž metodou ELISA.

V intervenční skupině neměl žádný pacient KE. Naproti tomu v kontrolní skupině byl zaznamenán výskyt KE ve 14,9 % případů (93 pacientů). Po měsíci od zákusu klíštěte byla metodou PCR zjištěna přítomnost RNA viru KE u jednoho pacienta v intervenční skupině, zatímco v kontrolní skupině bylo pozitivních 35 případů (6 %) a u čtyřech dětí přetrvávala pozitivita ještě za 6 měsíců. V intervenční skupině byla před aplikací anaferonu i po ní spolehlivě zvýšená koncentrace interferonu gamma v krvi, avšak v nižší míře také interferonu alfa a beta. V kontrolní skupině nebyla zaznamenána stejná dynamika. Podání anaferonu pro děti neprovázely žádné nežádoucí účinky ani komplikace.

Urgentní chemoprofylaxe KE u dětí může být realizována imunomodulačním přípravkem anaferon pro děti. Přípravek se zdá být v dané indikaci bezpečným a přitom účinným preparátem.

(thom)

Zdroj: Skripchenko N. V., Ivanova G. P., Ivanova M. V. et al. P63 – 2804: Chemoprophylaxis of tick-borne encephalitis in children. Abstracts of the 11th EPNS Congress. European Journal of Paediatric Neurology. May 2015; Volume 19, Supplement 1: pp. S111–S112. Available online 22 May 2015; doi:10.1016/S1090-3798(15)30376-7Štítky
Infekční lékařství
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se