-
Články
Top novinky
Reklama- Vzdělávání
- Časopisy
Top články
Nové číslo
- Témata
Top novinky
Reklama- Kongresy
- Videa
- Podcasty
Nové podcasty
Reklama- Práce v oboru
Doporučené pozice
Reklama- Praktické
Top novinky
ReklamaZ odborné literatury
Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2017; 63(3): 221-222
Kategorie: Z odborné literatury
Alice Tašková, Vladislav Hytych et al. Praktická plicní chirurgie. Indikace a strategie
Maxdorf: Praha 2016. 271 s. ISBN 978-80-7345-489-0
Monografie s názvem „Praktická plicní chirurgie – indikace a strategie“ autorů MUDr. Alice Taškové a prim. doc. MUDr. Vladislava Hytycha, Ph.D., volně navazuje na předchozí publikace stejných autorů s názvem „VATS lobektomie krok za krokem“ a „Minimum z plicní chirurgie krok za krokem“.
Kniha byla vydána v roce 2015 v nakladatelství Maxdorf Jessenius. Tvoří ji 271 stran rozdělených do navazujících kapitol. Šest hlavních celků tvoří: 1. obecné postupy v plicní chirurgii, 2. diagnostické výkony, 3. neresekční kurativní výkony, 4. resekční kurativní výkony, 5. onkochirurgické výkony a závěrečná 6. kapitola je věnována farmakoterapii v plicní chirurgii. Nedílnou součástí textu jednotlivých kapitol je bohatá obrazová dokumentace.
Autoři správně zvolili praktickou monografii, která shrnuje základní vědomosti a znalosti o indikacích a strategii chirurgické léčby plicních onemocnění. Je celkově velmi dobře zpracovaná, názorná. Stává se rychlým a praktickým přehledem problematiky, což ocení zejména lékaři na počátku svého profesního růstu.
Monografie je v kapitolách logicky členěna. Ve svém pojetí je ojedinělou publikací určenou pro lékaře chirurgických oborů, zejména hrudní chirurgy. V monografii jsou uvedeny aktuální poznatky indikace a strategie chirurgické léčby hrudních onemocnění. Textová část nezabíhá do přílišných podrobností, je čtivá a zcela naplňuje poslání knihy „praktická“. Text je doplněn přiměřeným množstvím názorných obrázků, schémat, ilustrací a tabulek. Domnívám se, že monografie zcela splnila zvolený cíl, „…vydání praktické učebnice, která dává návod a představu o indikacích, technice a taktice operací...“.
Není pochyb, že pracoviště prim. doc. MUDr. Hytycha patří k výrazným a vysoce erudovaným hrudním chirurgiím v české republice. I proto kniha obsahuje kromě literárních poznatků dlouholeté praktické zkušenosti autorů.
Závěrem je možné shrnout, že se jedná se o vynikající monografické dílo. Kniha je logickým pokračováním předchozích monografií stejného autorského kolektivu. Všechny monografie tvoří navazující celek a nepochybně se stanou pro čtenáře využitelným a dosažitelným praktickým zdrojem potřebných informací.
Je dobře, že česká odborná veřejnost bude mít k dispozici tuto monografii a nelze než pogratulovat hlavní autorce i celému autorskému kolektivu k vydání velmi vydařeného díla.
prof. MUDr. Robert Gürlich, CSc.
robert.gurlich@fnkv.cz
Chirurgická klinika 3. LF UK a FN Královské Vinohrady, Praha
www.fnkv.cz
Doručeno do redakce 1. 2. 2017
Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství
Článek vyšel v časopiseVnitřní lékařství
Nejčtenější tento týden
2017 Číslo 3- Efekt itopridu na motilitu jícnu a funkci dolního jícnového svěrače
- Neuropatie u diabetu: Proč ji nepřehlédnout a kdy myslet i na deficit vitaminů B?
- Strava bohatá na arginin a prolin slibuje urychlení hojení ran u diabetických pacientů
- Úloha růstového faktoru TGF-β v procesu hojení ran
- Topicky aplikovaný propolis může urychlovat hojení diabetických bércových vředů
-
Všechny články tohoto čísla
- CT kolografie v klinické praxi – editorial
- Kardio-onkologie, onko-kardiologie – editorial
- Publikační soutěž 2017
- Radiofrekvenční katétrová ablace pro fibrilaci síní prováděná v celkové anestezii: výsledky unicentrické randomizované studie
- Možnosti efektivní edukace v diabetologii – návod pro edukátory
- Nepravidelnosti dýchání při spiroergometrickém vyšetření – od mírné nepravidelnosti dechového vzoru až po periodické dýchání typu oscilující ventilace
- Přínos CT kolografie v klinické praxi
- Diabetes mellitus 2. typu a chronická obličková choroba
-
Význam zobrazení srdce pomocí magnetické rezonance v diagnostice hypertrofické kardiomyopatie
Část I - Kardiovaskulární komplikace nádorů a jejich léčby
- Komentár k aktuálnym odporúčaniam v liečbe diabetu 2. typu
- Prof. MUDr. Pavel Klener, DrSc. se v dubnu roku 2017 dožívá 80 let
- Dopis redakci Vnitřního lékařství – reakce na článek Predátorské časopisy: praktiky jejich vydavatelů a jak se jim bránit
- Z odborné literatury
- Z odborné literatury
- Z odborné literatury
- Z odborné literatury
- Vnitřní lékařství
- Archiv čísel
- Aktuální číslo
- Pouze online
- Informace o časopisu
Nejčtenější v tomto čísle- Přínos CT kolografie v klinické praxi
- Možnosti efektivní edukace v diabetologii – návod pro edukátory
- Radiofrekvenční katétrová ablace pro fibrilaci síní prováděná v celkové anestezii: výsledky unicentrické randomizované studie
- Kardiovaskulární komplikace nádorů a jejich léčby
Kurzy
Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova
Revma Focus: Spondyloartritidy
nový kurz
Autoři: prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., Dr.h.c., doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D., MUDr. Petr Kasalický, CSc., MUDr. Jan Rosa, Ing. Pavel Havlík, Ing. Jan Adam, Hana Hejnová, DiS., Jana Křenková
Autoři: MDDr. Eleonóra Ivančová, PhD., MHA
Autoři: prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, DrSc.
Autoři: prof. MUDr. Pavel Horák, CSc., doc. MUDr. Ludmila Brunerová, Ph.D., doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D., prim. MUDr. Richard Pikner, Ph.D., MUDr. Olga Růžičková, MUDr. Jan Rosa, prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., Dr.h.c.
Všechny kurzyPřihlášení#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#Zapomenuté hesloZadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.
- Vzdělávání