Krátká baterie pro testování fyzické zdatnosti seniorů –  editorial


Autoři: H. Kubešová Matějovská
Působiště autorů: Klinika interní, geriatrie a praktického lékařství Lékařské fakulty MU a FN Brno, pracoviště Bohunice, přednostka prof. MU Dr. Hana Kubešová Matějovská, CSc.
Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2013; 59(4): 241
Kategorie: Editorial

Berková M et al. „Krátká baterie pro testování fyzické zdatnosti seniorů“ –  pilotní studie a validizace textu u starších osob v České republice. Vnitř Lék 2013; 59(4): 256– 263.


Funkční zdatnost starších nemocných bude muset být zařazena mezi položky objektivního vyšetřování, a to čím dříve, tím lépe. Důvody jsou nejméně dva –  adekvátní ohodnocení nemocného z hlediska plánování a výběru diagnostických či léčebných postupů s cílem maximálního profitu a minimálního rizika pro daného nemocného, ale také preventivní či profylaktické hledisko, kdy zjištěný pokles funkční zdatnosti může signalizovat somatický či psychický problém v ještě řešitelném a vratném stadiu.

Současná atomizace medicíny skýtá v oblasti péče o multimorbidní starší nemocné mnohdy situace velmi rozporuplné –  od ageizmu či segregace geriatrických nemocných až po nadužívání současných medicínsko- technických možností s evidentní neexistencí zřetelného profitu pro daného nemocného. S přibývající četností starších nemocných léčených pro více chorob se budeme muset ve všech oborech medicíny začít učit uvažovat v dimenzi hlavního cíle péče o geriatrického nemocného –  tedy zachování soběstačnosti a schopnosti setrvat za důstojných podmínek co nejdéle ve vlastním prostředí.

Z pohledu zachování funkční zdatnosti je ovšem nutno hodnotit i generace středního věku, protože celkový zdravotní a funkční stav, se kterým se člověk ocitá na prahu stáří, je ovlivňován desítkami let předcházejících. Ve věku seniorském se řeší v mnoha případech manifestní důsledky léta progredujících latentních nebo neřešených problémů, či nevhodného životního stylu. Zdůrazňování preventivního a funkčního hlediska procesu tzv. úspěšného stárnutí by mělo být jedním z témat průběžně a dlouhodobě propagovaných celopopulačně.

prof. MU Dr. Hana Kubešová Matějovská, CSc.

www.fnbrno.cz

e‑mail: hkubes@med.muni.cz

Doručeno do redakce: 31. 12. 2012


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 4

2013 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
nový kurz
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se