Úvodník


Autoři: doc. MUDr. Alena Šmahelová, Ph.D.
Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2007; 53(5): 475
Kategorie: Úvodníky

Úvodník

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

v roce 2006 se uskutečnilo v Hradci Králové v tradičním červnovém termínu již 8. celostátní diabetologické sympozium. Bylo pokračováním řady předchozích, mezioborově zaměřených sympozií: Diabetes a nefropatie (1999), Diabetes a chirurgie (2000), Diabetes a kardiovaskulární onemocnění (2001), Diabetes a gynekologie (2002; Vnitř Lék 2002; 48: 1097-1173), Diabetes a gastroenterologie (2003; Vnitř Lék 2004; 50: 337-414), Diabetes a neuropsychická onemocnění (2004; Vnitř Lék 2005; 51 S2: S6-S118), Diabetes a další obory I - dermatologie, infekce a revmatologie (2005; Vnitř Lék 2006; 52: 409-497).

Téma z roku 2006 Diabetes a další obory II v sobě skrývá smyslové ústrojí a pohybový aparát. Přednášky, nyní upravené autory do podoby pro časopiseckou publikaci, byly v roce 2006 zaměřeny na onemocnění očí u diabetika a i na další v diabetologii často opomíjené nemoci.

Od roku 2002 jsou přednášky ze sympozií uveřejňovány v časopise Vnitřní lékařství. Také letos dostáváte v květnovém čísle časopisu do rukou přednášky našich předních odborníků. Jsem velmi ráda, že díky šéfredaktorovi časopisu Vnitřní lékařství panu primáři MUDr. Petru Svačinovi je v tomto prestižním odborném lékařském časopise České internistické společnosti věnován sympoziu tak velký prostor. Přispívá k tomu i skutečnost, že diabetologie zahrnuje celou šíři vnitřního lékařství a z tohoto pojetí vychází také koncept sympozií.

Problematice postižení smyslů u interních chorob je obecně v interně věnováno málo pozornosti. Smysly diabetika evokují u internistů především diabetickou retinopatii, onemocnění, které ještě nedávno končilo často slepotou. V článcích je mnoho informací o nových léčebných postupech, které v poslední době péči o oči diabetika podstatně změnily. Diabetické postižení sluchu a dalších smyslů je méně nápadné, a proto často klinicky podceňované.

Specifické problematice svalů a pohybového aparátu - především konkrétním postupům - je rovněž věnována malá pozornost, i když na druhou stranu je doporučení fyzické aktivity v diabetologii běžně používáno. Doufám, že sympozium v roce 2006, stejně jako sdělení z něj publikovaná v tomto čísle přinesou našim internistům diabetologům poučení o často opomíjených tématech.

Čas neúprosně běží a už Vás mohu seznámit s programem 9. sympozia pro letošní rok. Bude navazovat na předchozí mezioborová zaměření a název Diabetes a nefrologie a urologie se částečně vrací k tématu sympozia před devíti lety. Za tu dobu došlo v této problematice k značnému posunu. Těším se opět na setkání s Vámi ve dnech 1. a 2. června 2007 v Hradci Králové.

doc. MUDr. Alena Šmahelová, Ph.D.

www.fnhk.cz

e-mail: alesmah@post.cz


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 5

2007 Číslo 5

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se