Novák M. Sonografická diagnostika náhlých příhod břišních


Autoři: E. Kotulánová
Působiště autorů: oddělení ultrazvukové diagnostiky Kliniky zobrazovacích metod LF MU a FN u sv. Anny, Brno
Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2005; 51(4): 483-484
Kategorie: Z odborné literatury

Praha: Maxdorf 2005. 265 stran. ISBN 80−7345−020−8.

Kniha napsaná lékařem – chirurgem, je věnovaná možnostem využití ultrazvukové diagnostiky u pacientů s náhlými příhodami břišními. Publikace zřetelně dokumentuje dlouholetou zkušenost autora s využitím USG v chirurgické praxi a v dobrém slova smyslu i jeho nadšení pro tuto zobrazovací metodu. Přesto však je její vydání počinem nešťastným, i když se jedná o 265stránkové vázané vydání na kvalitním papíře, které obsahuje více než 550 obrázků a neméně tolik vysvětlujících schémat.

Kniha je členěna do jednotlivých kapitol podle chirurgické klasifikace NPB, dle sdělení autora „jejím základem má být obrazová dokumentace a text se většinou omezuje na doprovodný komentář“. Roztřídění obsahu je přehledné, rozsah jednotlivých kapitol pak odráží zřejmě více vlastní zkušenost autora s využitím sonografie (např. 30 stran věnovaných apendicitidě, pouze 7 stran věnovaných úrazům břicha, minimální zjednodušené zmínky o možnostech dopplerovského vyšetření abdominální oblasti a podobně) než komplexně možnosti USG-metody.

I přesto si však čtenář neznalý této vyšetřovací metody udělá alespoň teoretickou představu o jejích možnostech v denní praxi chirurgického oddělení.

Veškerá obrazová dokumentace je zde však výrazně nekvalitní, zvětšené rozostřené zrnité záznamy převzaté z videodokumentace prakticky znemožňují identifikaci patologických stavů. Dokumentace je bohužel tak špatná, že tytéž obrázky se zcela různými popisy by mohly zde být bez nadsázky opakovaně použity v různých kapitolách, aniž by si toho čtenář měl šanci všimnout.

Není jasné, pro koho byla tedy vlastně kniha vydána (sám autor v předmluvě upozorňuje, že nejde o učebnici sonografie). Kolegové, kteří tuto zobrazovací metodu neznají, se podle obrazové dokumentace nijak v metodě lépe orientovat nebudou, a naopak zkušení sonografisté výrazně posmutní při představě, jak autor zahodil tuto možnost na vydání kvalitní ultrazvukové literatury, kterou mu nakladatelství mohlo poskytnout.

Sonografických publikací vydaných českými autory je bohužel velmi málo, takže jakákoliv další kniha je vždy vítána. Základem ale musí být především a jednoznačně kvalitní obrazová dokumentace, kterou již lze i v našich podmínkách bez potíží zajistit. Převzaté snímky z videa touto úrovní nikdy být nemohou.

Autor je určitě zkušeným sonografistou a nepochybuji o tom, že se psaní a kompletaci této knihy věnoval s velkým nasazením. Snad alespoň bude jeho osobní příklad výzvou pro ostatní chirurgy, aby se i oni sami naučili využívat tuto zobrazovací metodu ve své praxi. K výuce si ale musí zajistit jiné zdroje.

prim. MUDr. Eva Kotulánová

oddělení ultrazvukové diagnostiky

Kliniky zobrazovacích metod LF MU a FN u sv. Anny, Brno

e-mail: eva.kotulanova@fnusa.cz

Doručeno do redakce: 8. 2. 2005


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 4

2005 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
nový kurz
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se