Úvodník


Vyšlo v časopise: Urol List 2011; 9(4): 6
Kategorie: Úvodník

Vážené kolegyně a kolegové,

otevíráte poslední číslo Urologických listů v tomto roce, které je zaměřeno především na nádory ledvin a nefron šetřící operace.

Výskyt tohoto onemocnění rozhodně neklesá a z vlastního klinického materiálu posledního roku máme pocit, že spíše eskaluje, jakoby se jednalo o nějakou „epidemii“. Diagnostické možnosti a význam tumor markerů nejen při diagnostice, ale i při stanovování prognózy a sledování, pokryje kolega M. Fedorko z Brna. O tom, že když je indikováno operační řešení, máme prostor i možnost provádět nefron šetřící operace, nás (alespoň doufám) přesvědčí několik autorů v indikaci onkologické i jiné (Y. Kojima Nagoya, Japonsko a P. Casale, Philadelphia, USA). E. Taylor a B. Schwartz ze Springfieldu v USA se snaží vyhnout uzavření hilových cév ledviny, E. Wiesbaugh a E. Castle z Mayo Clinic v Arizoně ukazují, že operace je možno provést laparoskopicky a s robotickou asistencí a E. Olweny a J. Cadeddu z Dallasu upozorňují na možnost minimálně invazivní ablace, jakkoli je stále považována za metodu experimentální. Jsou ovšem situace s pokročilým nálezem zasahujícím systém velkých cév, kde podobné řešení nepřichází v úvahu. Jak se k nim postavit ukazuje na vlastním klinickém materiálu P. Morávek st. a J. Pacovský z Hradce Králové. Co lze dělat, když léčebnou možnost stále s kurativním záměrem propásneme? Na to odpoví prim J. Katolická z Brna.

Číslo doplní příspěvky na téma onemocnění prostaty autorů z Brna – přehledný článek s vlastními zkušenostmi významu použití PCA3 při diagnostice karcinomu prostaty kolegyně V. Vyhnánkové a článek o aktuálních možnostech kombinace medikamentózní léčby BPH dr. M. Fedorka.

Guidelines EAU týkající se tématu karcinomu horních močových cest navazují na minulé číslo věnované dolním cestám močovým a Guidelines EAU na téma inkontinence otevřou cestu do čísla následujícího.

Přeji všem našim čtenářům nejen užitečné počtení, ale pohodové prožití svátků Vánoc a načerpání energie do dalšího roku

Dalibor Pacík


Štítky
Dětská urologie Urologie

Článek vyšel v časopise

Urologické listy

Číslo 4

2011 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se