Úvodní slovo


Vyšlo v časopise: Urol List 2010; 8(4): 4
Kategorie: Úvodník

Vážené kolegyně a kolegové,

jedněmi z posledních přepracovaných European Association of Urology Guidelines jsou ta, věnovaná problematice karcinomu penisu. I když se jedná o onemocnění vyskytující se v našem regionu poměrně velmi zřídka, je obecným jevem, že pacienti přichází k lékaři z různých důvodů pozdě. Protože obvykle chybějí vlastní rozsáhlé klinické zkušenosti, jak toto onemocnění léčit, je smysluplné pokusit se toto onemocnění koncentrovat do několika málo center. Také o to je cennější získat informace v koncentrované podobě – a to se Vám podaří právě ve „vánočním“ čísle Urologických listů, kde najdete jejich český překlad.

Prim. Aleš Čermák z brněnské Urologické kliniky přináší obsáhlý přehledný článek českého pohledu na toto téma. Jiný pohled přinese článek dr. Babajide Adedokuna z Nigérie. Tento kolega absolvoval lékařskou fakultu v ČR, své kořeny i nejbližší příbuzné pracující v rezortu zdravotnictví však má v Africe, a tak může přinést poměrně zasvěcený pohled nejen na epidemiologii a léčbu tohoto onemocnění, ale i sondu do systému zdravotnictví zcela jiné kultury, která pro našince nebude jistě bez zajímavosti.

Profesor P. E. Spiess se spolupracovníky z americké Tampy na Floridě ukazuje na potřebu individualizovaného přístupu při léčbě tohoto onemocnění, maximálního šetření tkání tam, kde je to možné, i na to, kdy a které lymfatické uzliny u kterého pacienta odstraňovat.

U zevního genitálu ještě zůstaneme a prof. N. W. Clarke z Velké Británie zaostří náš pohled na nádory varlat v počínajícím stadiu a my uvidíme, že tradiční ultraradikální přístup se rovněž mění ve prospěch toho konzervativnějšího i orgán šetřícího, ovšem při dodržení přísných indikačních kritérií.

Společného onkoandrologického jmenovatele doplní článek z autorské skupiny kolem C. C. Carsona III. ze Severní Karolíny, který z vlastních zkušeností potvrzuje, že substituce testosteronu u pacientů úspěšně léčených s karcinomem prostaty nemusí být nebezpečným, ale za určitých okolností může dokonce být i prospěšným krokem. I když definitivní stanovisko ještě nevyslovuje a bude čekat na výsledky dalších studií, ukazuje nepochybný a racionální trend. Eric J. H. Meuleman z Holandska se zaměří na diagnostikui léčbu u infertilního páru, Craig Niederberger z Chicaga pak především na endokrinologické vyšetření provázející diagnostický proces infertilního muže.

Professor G. H. Jordan do Urologických listů přispíval docela nedávno s tématem operačního řešení zúženin močové trubice. Nyní společně s kolegou J. B. Tonkinem přináší současný pohled na léčbu Peyronieho choroby.

Souvislost mezi andrologickou problematikou a BPH byla nejenom předpokládána a hledána, ale také nalezena. Aktuální pohled na vyšetřování i medikamentózní léčbu BPH pod supervizí experta nanejvýš renomovaného Ch. Chapple přináší A. Mangera ze Sheffieldu.

Problematika karcinomu prostaty nebude chybět ani v tomto čísle ve článku D. Pacíka zaměřeného na netrpělivě očekávanou biologickou léčbu kostního postižení denosumabem v souvislosti s tímto onemocněním i jeho léčbou.

Doplnění obsahu čísla uzavře téma BPH a andrologie z Current Medical Literature pod ediční supervizí J. Fitzpatricka.

Přeji Vám všem klidné a pohodové prožití vánočních svátků i šťastné a správné vykročení do dalšího roku. 

Dalibor Pacík


Štítky
Dětská urologie Urologie

Článek vyšel v časopise

Urologické listy

Číslo 4

2010 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
nový kurz
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se