Úvodník


Vyšlo v časopise: Urol List 2008; 6(2): 4

Vážené kolegyně a kolegové,

letní číslo Urologických listů je na stole, a tak zbývá jen dát ho do tašky a vzhůru na dovolenou.

Téma tohoto čísla je věnováno především nádorům močového měchýře. Věřím, že po jeho přečtení získáme všichni docela slušný aktuální přehled o této problematice. Jistě také (a především) proto, že ti, kteří do tohoto čísla přispěli, mají k dané problematice kva­lifikovaně co říci. Problematice povrchových nádorů se ve třech příspěvcích věnuje převážně profesor Witjes z Nijmegenu, a to jak z pohledu techniky transuretrální resekce a indikace jejího opakovaného provádění, tak z pohledu selhání léčby instilacemi BCG vakcíny a zkušeností z tohoto západoevropského regionu. Vedoucí onkourologické poradny Urologické kliniky FN Brno doktor Vít se dále zamýšlí nad indikacemi instilační intravezikální adjuvantní léčby u povrchových nádorů a tím, co dělat, když tato léčba selže.

Docent Babjuk z Urologické kliniky VFN v Praze upřesňuje celistvý pohled jak na dnešní význam, tak na rozsah prováděné lymfadenektomie u těchto nádorů. článek docenta Zachovala přináší optimistické informace o tom, že dnes lze bez ohrožení onkolo­gické bezpečnosti u řady správně indikovaných pacientů po cystektomii ušetřit i sexuální funkce (především erekci). Profesor Nieh z Emory University v Atlantě (do Urologických listů přispěl již v loňském roce článkem na téma nádorů ledvin) se pokusí shrnout kom­plikace, se kterými se při/po cystektomii i derivaci moči můžeme setkat, a jak jim případně předcházet.

Již zmíněná derivace moči je samozřejmě neoddělitelnou součástí cystektomie a docent Jarolím systematicky rozdělil jejich možnosti, indikace a úskalí. Jaká byla minulost, ale je i současnost jedné z nejčastěji prováděných kontinentních heterotopických derivací nám vysoce kvalifikovaně a detailně popsal profesor Rowland. Jeho popis je o to kvalifikovanější, že je sám autorem této široce rozšířené derivační metody. Na tomto místě nemohu nevzpomenout na edukační postgraduální akci s tématy Močová derivace a Laparoskopie v urologii, uspořádanou pro české i slovenské urology Urologickou klinikou FN Brno v roce 1994 v Brně, které se tento významný americký urolog také zúčastnil. Už nyní vám všem mohu slíbit, že k problematice ortotopické močové derivace (která přesáhla možnosti rozsahu tohoto čísla), se v blízké budoucnosti ještě vrátíme.

Číslo doplní oblíbené komentáře článků ze současné urologické literatury kolektivu autorů pod vedením Johna Fitzpatricka a pohled na významné urologické akce poslední doby (kongresy EAU, AUA a 8. jarní urologické sympozium), jak je viděli účastníci z brněnské urologické kliniky.

Nakonec, ale nikoliv v poslední řadě to bude tradiční český překlad EAU Guidelines na téma povrchových karcinomů močového měchýře a neurogenních dysfunkcí dolních močových cest (představující dluh z předchozího čísla).

Přeji vám všem příjemnou a relaxační dovolenou a neméně příjemné a užitečné čtení.

Dalibor Pacík


Štítky
Dětská urologie Urologie

Článek vyšel v časopise

Urologické listy

Číslo 2

2008 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více