Editorial


Vyšlo v časopise: Urol List 2006; 4(1): 4

Vážené kolegyně a kolegové,

„jarní“ číslo Urologických listů je věnováno andrologické problematice, která se snad i hodí do předvečera nejoptimističtějšího ročního období.

Andrologická problematika je zatím stále mladá a svěží. Společně s ostatními členy redakční rady i autory článků jsme Vám ji nyní chtěli přiblížit nikoliv ze zorného úhlu stále dokola opakovaného a známého, ale ze zorného úhlu poznatků nových nebo alespoň velmi praktických, a proto pro klinickou praxi důležitých. A tak se budete moci dočíst o aktuálních operačních možnostech konverze pohlaví z pera jednoho z mála expertů - urologů, kteří se touto problematikou dnes u nás zabývají, o tom, jak indikovat medikamentózní léčbu erektilní dysfunkce nikoliv u běžných, ale u komplikovaných případů a jaké výsledky zde lze od této léčby očekávat, kdy zase indikovat injekční intrakavernózní léčbu vazo­aktivními látkami, jak je třeba správně léčit priapizmus, co nového víme o Peyronieho chorobě a nejenom co se stárnoucím mužem, ale dozvíte se poměrně velmi unikátní pohledy českého praktického lékaře na mužský hypogonadizmus. A tak i tady vysvitne význam edukace na všech úrovních, v tomto případě edukace, kterou dlužíme našim kolegům praktickým lékařům a kde se každý z nás (i když ne zrovna pedagog svojí profesí) může uplatnit a realizovat.

Vedle článku českého experta na téma významu a role urologa při léčbě infertility, článek zahraničního experta se týká komplexního pohledu na diagnostiku i léčení infertility a napsal ho profesor Larry Lipshultz z Baylor College of Medicine v Houstonu, USA. Je to jeden z předních světových expertů na tomto poli a jeden ze zářných příkladů toho, že v této problematice nemusí urolog hrát „druhé housle“, ale že může pevně třímat ty první. Měl jsem možnost se u něj učit techniky mikrochirurgických operací na tomto poli, a tak jsem osobně poznal jeho suverénní rutinu nejenom v této oblasti, jednu z nejefektivnějších klinických praxí, které jsem kdy viděl, ale i jeho přispění základnímu výzkumu.

To, že urolog i u nás zde může hrát ty „první housle“ a přitom mezioborově koordinovat mnohé a potřebné, nám ukázal „1. mezinárodní andrologický kongres v ČR“. Pod pomyslným „deštníkem i taktovkou“ urologie a urologů se zde setkaly řady specializací a odborností (a tedy i odborníků) od nás i ze zahraničí a odborná vědecká akce vysoké úrovně, s přednáškami jak edukačními, tak původními, byla na světě. Ti, kdo ve Štiříně nebyli, si mohou v tomto čísle alespoň přečíst abstrakta odborných sdělení a třeba přijdou příště, ti, co zde byli, si je možná rádi připomenou. Dík iniciátorům této akce, dr. Sobotkovi a dr. Heráčkovi, je třeba hodně výrazně podtrhnout.

To, co není v poslední řadě, je skutečnost, že se konečně podařilo aktivizovat Andrologickou sekci čUS a že řada našich odborníků bude svoje snahy i zájmy koordinovat především pro benefit našich pacientů. Andrologickou problematikou se sice nezabývá masový počet našich urologů, ale svým významem, a zejména potom narůstajícím počtem pacientů se masovou brzy stane, a tak bude více než žádoucí, aby se do ní zapojoval stále větší počet z nás - urologů a abychom ty „první housle“ drželi nadále i udrželi.

Dalibor Pacík


Štítky
Dětská urologie Urologie

Článek vyšel v časopise

Urologické listy

Číslo 1

2006 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
nový kurz
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se