Hrudní chirurgie


Autoři: P.pafko
Vyšlo v časopise: Rozhl. Chir., 2012, roč. 91, č. 10, s. 561-562.
Kategorie: Postgraduální vzdělávání

Editor: Doc. MUDr. Josef Vodička, Ph.D.     

Hrudní chirurgie

Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc.

Karcinom plic z pohledu chirurga

A. J. Stolz, R. Lischke 

Chirurgická léčba plicních metastáz

J. Doležel, V. Jedlička, A. Peštál, M.Veselý, Z.Chovanec, I.Čapov

Současné postupy při řešení karcinomu jícnu.

R. Aujeský, Č. Neoral 

Empyém hrudníku – současný diagnosticko-léčebný algoritmus

F. Vyhnánek


Editor postgraduálního vzdělávání doc. Vodička vybral do tohoto čísla Rozhledů v chirurgii problematiku hrudně chirurgickou. Snad s výjimkou empyému pleurální dutiny nejde o akutní onemocnění vyžadující chirurgický výkon prováděný každým všeobecným chirurgem. Tedy jde o onemocnění elektivní, která na první pohled nejsou středem jeho zájmu, pokud za takového považujeme toho, kdo ve své denní praxi opakuje rutinně osm až deset operačních výkonů a nemá zájem o problematiku, se kterou se denně nesetkává.

V profesionálním životě každého chirurga jsou však situace, kdy pacient žádá o názor na vhodnost chirurgické léčby svého onemocnění, které nezapadá do výše zmíněných osmi až deseti výkonů. Jistě ne každý chirurg musí radit detailně, ale jistý názor se očekává. Další skupinu čtenářů, kteří budou profitovat z přečtení následujících článků, jsou kolegové v předatestační přípravě. Ti si doplní znalosti získané z učebnic. Pleurální empyém je onemocnění ne tak vzácné a jeho ošetření v akutním stadiu patří do rukou každého všeobecného chirurga. Je překvapivé, jak často i nejjednodušší chirurgický výkon, jakým je hrudní drenáž, je prováděn chybně. Plicní metastázy, které jsou s jaterními nejčastějším místem metastázování solidních zhoubných nádorů, jsou v mysli mnoha lékařů považovány za „konečnou“ pro pacienta. Proto je dobré, že i o této problematice se čtenář dozví. S pacienty, kteří onemocní bronchogenním karcinomem, se setká každý z nás a informace o obecných indikacích a kontraindikacích chirurgické léčby bychom měli znát. Názory některých, že tumor naléhající při vyšetření zobrazovacími metodami na srdce či aortu je kontraindikován k operaci, by neměl vyslovit ten, kdo ví, že i zdravá plíce na tyto orgány naléhá vždy. Každý z nás se někdy setkal s pacienty s polykacími obtížemi. K později diagnostikovanému karcinomu jícnu by měl každý všeobecný chirurg poskytnout pacientovi základní informace. I zde bychom si měli rozšířit své učebnicové znalosti.

Protože články jsou prakticky zaměřené, věřím, že jejich přečtení pomůže každému všeobecnému chirurgovi v jeho denní praxi a těm začínajícím při přípravě na atestaci. 

Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc.


Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicína

Článek vyšel v časopise

Rozhledy v chirurgii

Číslo 10

2012 Číslo 10

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se