Blahopřání k sedmdesátým narozeninám


Vyšlo v časopise: Rozhl. Chir., 2010, roč. 89, č. 12, s. 790.
Kategorie: Monotematický speciál - Původní práce

Dne 18. 12. 2010 oslavil náš kolega, místopředseda ČCHS, ČLS JEP a její bývalý předseda v letech 2000–2004, doc. MUDr. Karel Havlíček, CSc., své sedmdesáté narozeniny. Rodák z Havlíčkova Brodu, v mládí student ze Žďáru nad Sázavou a brněnský universitán, promoval v roce 1964 v Brně. Po jednoroční vojenské službě zakotvil na chirurgii v Pardubicích, kde na něho měl odborný vliv tehdejší primář doc. MUDr. Kautský a po něm docent MUDr. J. Kovář, CSc. Zejména tento druhý šéf mu vtiskl oblibu k hrudní chirurgii a naučil ho přesnosti chirurgického myšlení a rozumné lékařské rozvaze. Mladý adept Karel Havlíček pochopil, že záleží nejen na odborné invenci, ale i na zkušenostech ze stovek případů, které s docentem Kovářem společně řešili, a neváhal se pro další zkušenosti vypravit i do ciziny. Navštívil opakovaně torakochirurgická pracoviště v Německu a v Holandsku, procestoval řadu evropských zemí a přivážel si odtamtud především praktické medicínské zkušenosti. Ve věku chirurgické zralosti se zabýval i problematikou pediatrické chirurgie a jeho první primariát v Pardubicích byl právě v tomto náročném oboru. Atestoval dvakrát nejen ze všeobecné chirurgie, ale i z hrudní a pediatrické chirurgie a v praxi těchto svých odborných zkušeností plně využíval.

jp_33989_f_1
jp_33989_f_1

Po letech odborných i organizačních zkušeností se mu otevřela možnost nastoupit na primariát dospělé chirurgie, který spolu se svými kolegy přivedl až na úroveň chirurgické kliniky. Stovky a tisíce operací, které sám provedl, a další tisíce, které u svých kolegů řídil, zanechaly trvalou stopu v jeho vědomí, která vyústila v rozvážnost a umírněnost chirurgova rozhodování. Operoval vždy klidně a s přehledem, nebál se nikdy ani okrajových chirurgických problémů na pomezí urologie, traumatologie a gynekologie. Díky svým vědomostem a manuální zručnosti se stal nezávislým chirurgem a podržel si po právu svou pozici vedoucího chirurga v pardubické nemocnici. Byl opakovaně volen do odborných chirurgických výborů, kolegové si vážili jeho názorů na řešení chirurgických případů a konkurzních klání. Domácí pohoda, kterou mu vytvářela jeho rodina, formovala jeho kladný vztah k oboru a k nové porevoluční demokratické společnosti.

Byl vždy mužem na svém místě, dovedl držet slovo a přátelství, vyznačoval se odjakživa zdravým úsudkem, projevoval profesní rozvahu a byl ochoten pomáhat všude tam, kde pro to cítil potřebu. Chirurg Karel Havlíček je přínosným členem několika vědeckých rad, před lety byl angažován v představenstvu ČLK i v předsednictvu ČLS JEP a dodnes je jedním ze zakládajících členů česko-japonských sympozií, kterých se pilně zúčastňuje. Jeho opakované návštěvy na klinikách v USA i v Japonsku přinášejí benefit jeho vlastnímu pracovišti a propagují Pardubice, jejich mladou univerzitu i nestabilní české zdravotnictví, které by takových brilantních chirurgů potřebovalo daleko více, aby nekleslo pod tíhou ekonomiky a nevzdalo se úplně svého odborného a humánního poslání.

Milý příteli, čeští chirurgové Ti děkují za Tvoji dosavadní práci a přejí Ti do dalších let dobré zdraví a pohodu.

Miloš Hájek


Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicína

Článek vyšel v časopise

Rozhledy v chirurgii

Číslo 12

2010 Číslo 12

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

hyperpigmentace úvodní foto kurz
Efektivní redukce hyperpigmentace − od výzkumu k inovacím pro praxi
nový kurz
Autoři: dr. Ludger Kolbe, dr. Thierry Passeron, MD, PhD

zveme Vás k zapojení se do videokurzu s tématem Co je a není FENO? Nadhodnocené FENO a podhodnocené eozinofily v krvi u astmatu.
Autoři: doc. MUDr. Petr Čáp, Ph.D.

Postavení moxonidinu a indapamidu v léčbě hypertenze
Autoři: MUDr. Jan Vachek

Magnetická rezonance a diagnostika axiálních spondyloartritid - Virtuální trénink
Autoři: MUDr. Leona Procházková, Ph.D., MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Vladimír Červeňák, MUDr. Eva Korčáková, Ph.D.

Hybridní zubní náhrady – přežitek nebo perspektiva v moderní protetické péči?
Autoři: doc. MUDr. Hana Hubálková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se