Josef Charvát
Jak jsme ho poznávali


Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2014; 94(2): 114
Kategorie: Recenze

Štěpán Svačina, Petr Sucharda (ed.)

Praha, Kroměříž: Triton 2014; 200 s. ISBN 978-80-7387-743-9.Kniha vyšla u příležitosti 30. výročí úmrtí profesora Josefa Charváta, jednoho z největších českých lékařů, který trvale ovlivnil nejenom české vnitřní lékařství, ale i naše medicínské myšlení obecně.

Obsahuje vzpomínky žáků a spolupracovníků profesora Charváta, výňatky z  jeho filozofických úvah (Život, adaptace a stres, Člověk a jeho svět), asi poprvé jsou uveřejněny jeho projevy na zednářských shromážděních. V knize nalezneme i přehled Charvátovy literární pozůstalosti a jeho zamyšlení nad lékařskou výukou a výzkumem. Raritou je Charvátův humorně laděný text (uveřejněný v časopise Motor v roce 1927) „Jak jsem jel pro BMW do Mnichova“.

Samostatnou kapitolu představuje fotografická dokumentace, řada snímků byla zveřejněna poprvé.

Editoři formulují odkaz profesora Josefa Charváta do tří okruhů: 1. Moderní dynamický přístup ke klinické medicíně, který je charakteristický pro III. interní kliniku 1. LF UK, ale i pro řadu jiných pracovišť; 2. Jeho filozofické názory na společnost a její vývoj; 3. Politické postoje, které jsou zachyceny v jeho denících. Komentuje dění v naší společnosti vtipně a statečně.

Profesor Charvát měl to štěstí, že vychoval celou řadu klinicky i výzkumně úspěšných žáků, kteří se starají o to, aby jeho dílo bylo stále živé a mladší generace lékařů byla o jeho osobnosti informována. Dokladem toho je i tato kniha . Doplňuje další „charvátovské“ monografie – jeho deníky a obdobnou publikaci věnovanou 20. výročí Charvátova úmrtí.

Je třeba poděkovat editorům a nakladatelství Triton, že tuto publikaci připravili – profesor Charvát si ji zaslouží.

prof. MUDr. Karel Trnavský, DrSc.


Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař

Číslo 2

2014 Číslo 2
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se