Kardiální komplikace u subarachnoidálního krvácení


Cardiac complications of subarachnoidal haemorrhage.

The risk factors for ischemic heart disease are generally known and, in the case of arterial hypertension, smoking and alcohol abuse are also commensurate with the main etiopathogenetic factors of non-traumatic cerebral haemorrhage. Concurrently, incidents of acute haemorrhagic ictus and acute coronary syndrome are rare in clinical practice. We present the case of a 61 year old male patient with sudden loss of consciousness and circulatory arrest. The cause was extensive subarachnoidal bleeding complicated by ventricular fibrillation concurrently with transitory myocardial ischemia, which manifested as acute coronary syndrome with elevated ST segments. We point out the dangers which can arise during the diagnosis and treatment of an unconscious patient with circulatory arrest and stress the cardiac complications attendant with acute cases of subarachnoidal haemorrhage.

Key words:
subarachnoidal haemorrhage, acute coronary syndrome, atrial fibrillation, ischaemic heart disease.


Autoři: O. Myslivec 1;  T. Kos 2;  R. Surovčík 3;  M. Pokorný 1;  F. Paďour 1;  P. Niederle 4
Působiště autorů: I. interní oddělení FN na Bulovce Primář: MUDr. František Paďour 1;  Radiagnostická klinika 1. LF UK FN na Bulovce Přednosta: prof. MUDr. Josefa Bohutová, DrSc. 2;  Kardiologie na Bulovce s. r. o. Primář: MUDr. Pavel Jebavý, CSc. 3;  Kardiologické oddělení Nemocnice na Homolce Primář: Prof. MUDr. Petr Niederle, DrSc. 4
Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2007; 87(7): 428-432
Kategorie: Kazuistika

Souhrn

Rizikové faktory ischemické choroby srdeční jsou obecně známé a v případě arteriální hypertenze, kouření a abúzu alkoholu se kryjí s i s hlavními etiopatogenetickými činiteli netraumatických krvácivých mozkových příhod. Souběžně se vyskytující akutní hemoragický iktus a koronární léze jsou v klinické praxi vzácné. Předkládáme kazuistiku 61 letého nemocného s náhle vzniklým bezvědomím a oběhovou zástavou. Příčinou stavu bylo rozsáhlé subarachnoidální krvácení komplikované fibrilací komor při současné tranzitorní ischemii myokardu manifestující se jako akutní koronární léze s elevacemi ST segmentu. Poukazujeme na úskalí, která mohou vzniknout při diagnostické a léčebné rozvaze nad nemocným v bezvědomí s oběhovou zástavou a upozorňujeme na kardiální komplikace provázející těžce probíhající subarachnoidální krvácení.

Klíčová slova:
subarachnoidální krvácení, akutní koronární syndrom, fibrilace komor, ischemická choroba srdeční.


Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař

Číslo 7

2007 Číslo 7

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×