Odhad ejekční frakce ze stanovení vzdálenosti předního mitrálního cípu k mezikomorovému septu


Estimation of the left ventricle ejection fraction based on the distance from the mitral valve anterior cusp to the interventricular septum.

The authors present an optional use for a traditional echocardiographic parameter measuring the distance from the mitral valve anterior cusp to the interventricular septum (E-S) to estimate the left ventricle ejection fraction in a cohort of 115 unselected patients undergoing invasive cardiologic investigation. The best correlation to the left ventricle ejection fraction estimated by echocardiography is found by E-S measurement in the five-chamber view (correlation ratio 0.78). Determining the minimum E-S distance is a quick, easy to perform, and reproducible tool in almost all patients presenting for echocardiography in a sample of the general population, having only a minimum of limitations. This tool could be especially useful in emergencies and intensive care. Certain limitations of this tool are addressed in the discussion.

Key words:
E-S distance, left ventricle ejection fraction estimate.


Autoři: R. Frána;  M. Vambera;  F. Toušek
Působiště autorů: Kardiocentrum-Kardiologie ;  Nemocnice České Budějovice, a. s. ;  Primář: MUDr. František Toušek
Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2007; 87(7): 414-418
Kategorie: Z různých oborů

Souhrn

Autoři na souboru 115 neselektovaných nemocných podstupujících invazivní vyšetření srdce představují možnost využití tradičního echokardiografického parametru vzdálenosti předního mitrálního cípu k septu (E-S) k odhadu ejekční frakce levé komory. Nejlepší korelaci k ejekční frakci levé komory stanovenou echokardiograficky autoři shledávají ve stanovení vzdálenosti E-S v pětidutinovém zobrazení (korelační koeficient 0,78). Stanovení minimální vzdálenosti E-S je rychlé, snadno proveditelné a dobře reprodukovatelné prakticky u všech nemocných přicházejících k echokardiografickému vyšetření v běžném populačním vzorku a má jen minimum omezení. Vhodné je zejména v podmínkách urgentní medicíny a jednotek intenzivní péče. Některá omezení popsaného přístupu uvádíme v diskusi.

Klíčová slova:
vzdálenost E-S, odhad ejekční frakce.


Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař

Číslo 7

2007 Číslo 7

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×