Osteoartróza – nové pohledy na toto onemocnění


Osteoarthritis – some new aspects of this disease

This review presents some new pathogenetic aspects of osteoarthritis. Osteoarthritis has been thought of as a primary disease of cartilage. Studies over the past several years, however, have shown that articular cartilage is a secondary “victim” of pathological changes in other articular and extra-articular tissues which affect the biomechanics and integrity of the cartilage. These tissues include subchondral bone, articular ligaments, periarticular muscles, menisci, sensory nerve endings and synovitis. Obesity plays an important role, not only through its mechanobiological effects, but also through the production of certain mediators by adipose tissue, which affect catabolic and anabolic processes in cartilage.

Key words:
osteoarthritis, pathogenesis, role of articular and extra-articular tissues.


Autoři: K. Trnavský
Působiště autorů: Arthrocentrum Praha ;  Vedoucí lékař prof. MUDr. K. Trnavský, DrSc. ;  Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví, Praha ;  Ředitel: MUDr. Antonín Malina Ph. D. MBA
Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2007; 87(4): 216-218
Kategorie: Postgraduální vzdělávání

Souhrn

V přehledném referátu je pojednáno o některých novějších pohledech na patogenezi osteoartrózy. Osteoartróza byla doposud vnimána jako primární onemocnění kloubní chrupavky. V poslední době se poukazuje na to, že u osteoartrózy je chrupavka spíše druhotnou „obětí“ změn v dalších tkáních kloubních a mimokloubních, které ovlivní biomechaniku kloubu a integritu chrupavky. Patří mezi ně změny subchondrální kosti, kloubních ligament, kolemkloubních svalů, menisků, poruchy propriocepce a synovitis. Nepominutelnou roli hraje i obezita, a to nejenom mechanobiologickým účinkem, ale i produkcí mediátorů, které zasahují do anabolických a katabolických procesů v chrupavce.

Klíčová slova:
osteoartróza, patogeneze, úloha kloubních a mimokloubních tkání.


Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař

Číslo 4

2007 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se