Aktualizace světového doporučení pro diagnostiku, léčbu a prevenci astmatu – z pohledu současné situace v České republice


An update on the Global strategy for asthma management and prevention – as viewed from the current situation in the Czech Republic

The article reviews the Global strategy for asthma diagnosis, treatment and prevention as outlined in the GINA (Global Initiative for Asthma – under patronage of the WHO) publication of November 2006, as seen from the current asthma situation in the Czech Republic. The new publication contains fundamental changes in the approach to asthma treatment not noted in previous editions. The main aim of asthma treatment is achieve, and then maintain, clinical control. There are three levels of asthma control (controlled, partly controlled and uncontrolled asthma) and now five steps of asthma pharmacotherapy. Low dose inhaled glucocorticosteroids are the preferred initial controller treatment for patients of all ages with persistent asthma.

The first choice additional therapy is long-acting β2-agonists (LABA). But long-acting β2-agonists must only be used in combination with an appropriate dose of inhaled glucocorticosteroids. The use of the combination of a rapid-acting long-acting β2-agonist (formoterol) and an inhaled glucocorticosteroid (budesonide) in a single inhaler, both as a controller and reliever, is very effective and is a new concept in asthma therapy. Patients with asthma that do not reach an acceptable level of control at step 4 are considered to have difficult-to-treat asthma, characterised by a poor responsiveness to glucocorticosteroid treatment.

Key words:
asthma, pharmacotherapy, control of asthma, difficult-to-treat asthma.


Autoři: V. Kašák
Působiště autorů: LERYMED spol. s r. o. ;  Oddělení respiračních nemocí, Praha 4
Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2007; 87(4): 210-215
Kategorie: Přehledy

Souhrn

Ve článku je diskutovaný recentně vydaný dokument týkající se diagnostiky, léčby a prevence asthma bronchiale, který vydala v listopadu roku 2006 Globální iniciativa pro astma (GINA) pod patronací WHO, z pohledu současné situace na poli astmatu v České republice. Ve srovnání s předchozími nový dokument obsahuje zásadní změny v přístupu k léčbě astmatu. Hlavním cílem léčby je kontrola astmatu a její dlouhodobé udržení. Úroveň kontroly astmatu je třístupňová a s ní související farmakoterapie je nyní pětistupňová. Lékem prvé volby perzistujícího astmatu pro všechny věkové kategorie jsou inhalační kortikosteroidy (IKS), pokud není monoterapií IKS dosaženo astmatu pod kontrolou, jsou aditivními léky prvé volby inhalační beta2-mimetika s dlouhodobým účinkem (LABA), která je však nyní nutno podávat zásadně v kombinaci s IKS, což reflektuje i vzrůstající úloha léčbou fixními kombinacemi. Jako velmi efektivní se ukazuje nový koncept léčby astmatu kombinací budesonid/formoterol, která používá jeden inhalační systém k dlouhodobé udržovací léčbě a zároveň k úlevové léčbě v případě potřeby. Pacienti s astmatem, u kterých nelze dosáhnout kontroly astmatu léčbou odpovídající stupni 4, mají obtížně léčitelné astma bazálně charakterizované špatnou odpovědí na léčbu kortikosteroidy.

Klíčová slova:
asthma bronchiale, farmakoterapie, kontrola astmatu, obtížně léčitelné astma.


Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař

Číslo 4

2007 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se