Screening kolorektálního karcinomu - realita a perspektivy


Screening of colorectal cancer – reality and perspectives

Colorectal cancer is one of the most common malignancies and the Czech Republic has the highest incidence per capita in the world. Its characteristic features predestine colorectal cancer to become the target of successful screening; several techniques are already currently available and more are being introduced. The most commonly used method is the guiac-based fecal occult blood test. The test itself is cheap, with a mean positivity of approx. 3 %; on average its sensitivity in colorectal cancer does not exceed 30 %. Therefore, it is necessary to repeat the test at regular intervals. Colonoscopy is highly sensitive but a difficult procedure. The advantage is the detection of pre-malignant lesions and their removal during one session, the problem is particularly the insufficient capacity of the endoscopic units and serious complications. Sigmoidoscopy is tolerable, but up to 25 % of adenomas and cancers are not located within the reach of the instrument. It can be combined with FOBT. Sensitivity of the double contrast x-ray is somewhere between FOBT and colonoscopy, but its future is without any perspective. Virtual colonoscopy is becoming popular in several regions, but it has not yet been incorporated into any guidelines as a standard test. Genetic testing of stool samples is a very sensitive method, but technically difficult and costly. Capsule endoscopy and single-usecolonoscopy are on the horizon as perspective imaging methods. Colorectal cancer screening is experiencing a rapid expansion, and it is not clear which method will prevail. The incidence and mortality reduction of 50 % within 10 years is realistic.

Key words:
colorectal cancer, screening, prevention


Autoři: J. Špičák
Působiště autorů: Institut klinické a experimentální medicíny Klinika hepatogastroenterologie Vídeňská 1958/9 140 21 Praha 4 Ředitel IKEM: MUDr. Š. Vítko, CSc.
Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2006; 86(5): 254-259
Kategorie: Postgraduální vzdělávání

Souhrn

Kolorektální karcinom je jednou z nejčastějších malignit, a Česká republika drží v jeho výskytu celosvětový primát. Jeho vlastnosti jej předurčují státi se cílem úspěšného screeningu, v němž se již uplatňuje několik technologicky různých metod a další se objevují. Test na okultní krvácení (TOK) s guiakovou pryskyřicí je nejrozšířenější. Samo vyšetření je levné, pozitivita se pohybuje kolem 3 %, senzitivita u kolorektálního karcinomu v průměru nepřesahuje 30 %. Proto je nutné jej opakovat v pravidelných intervalech. Koloskopie je vysoce senzitivní, avšak obtížné vyšetření. Výhodou je záchyt i premalignit a jejich současné odstranění, nevýhodou nedostatečná kapacita a výskyt komplikací. Sigmoidoskopie se toleruje snadněji, až 25 % pokročilých adenomů a karcinomů se však vyskytuje mimo její dosah. Lze ji kombinovat s TOK. Senzitivita kontrastního rentgenového vyšetření se pohybuje mezi TOK a koloskopií, její budoucnost není perspektivní. Virtuální koloskopie zažívá regionální boom, do standard však dosud nebyla zahrnuta. Genetické vyšetření ve stolici je senzitivní, avšak technicky obtížné a drahé. Z perspektivních zobrazovacích technik jsou na obzoru kapsulová endoskopie a koloskopie najedno použití. Screening kolorektálního karcinomu zažívá velký rozmach a není jasné, která metoda převládne. Snížení incidence a mortality o 50 % během 10 let je reálné.

Klíčová slova:
kolorektální karcinom, screening, prevence


Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař

Číslo 5

2006 Číslo 5

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Progredující fibrotizující intersticiální plicní procesy
nový kurz
Autoři:

Efektivní redukce hyperpigmentace − od výzkumu k inovacím pro praxi
Autoři: dr. Ludger Kolbe, dr. Thierry Passeron, MD, PhD

zveme Vás k zapojení se do videokurzu s tématem Co je a není FENO? Nadhodnocené FENO a podhodnocené eozinofily v krvi u astmatu.
Autoři: doc. MUDr. Petr Čáp, Ph.D.

Postavení moxonidinu a indapamidu v léčbě hypertenze
Autoři: MUDr. Jan Vachek

Magnetická rezonance a diagnostika axiálních spondyloartritid - Virtuální trénink
Autoři: MUDr. Leona Procházková, Ph.D., MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Vladimír Červeňák, MUDr. Eva Korčáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se