Lupy jsou trápení


Troublesome dandruff

Modern dermatology is finding evermore evidence for the opinion that one of the most importantconditions for proper skin function is a balance between proliferation and differentiation ofepithelial cells. A manifestation of such disturbance is dandruff - pityriasis sicca and pityriasissteatoides - localized in the scalp or in the eyebrows. This banal but psychosocially disturbingdisorder is connected not only with internal factors such as atopic diathesis, but also withexternal factors such as tobacco smoke-laden premises and stressing situations in life. Theimportance of microbes is undoubted and therefore even therapy has to be aimed in thatdirection, namely the application of zinc pyrothione. Microbes induce an immune reaction notas infectious agents, but as producers of secondary inflammatory cytokins. Significant is thedamage to the epidermal permeable barrier, which allows for other unexpected complications.

Key words:
hais - pityriasis - dandruff - barrier - Malassezia.


Autoři: P. Barták
Působiště autorů: Evropské dermatologické fórum Dermatovenerologická klinika 3. LF UK, FNKV, Praha, přednosta prof. MUDr. P. Arenberger, DrSc.
Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2004; (2): 101-102
Kategorie: Články

Souhrn

Moderní dermatologie nachází stále více důkazů pro názor, že mezi nejvýznamnější podmínkysprávné funkce kůže patří rovnováha mezi proliferací a diferenciací epiteliálních buněk.Projevem selhání této rovnováhy jsou lupy - pityriasis sicca a pityriasis steatoides - lokalizovanéve kštici nebo v obočí. Tato banální, ale psychosociálně významná porucha souvisí nejens vnitřními faktory, jako je atopická diatéza, ale také s faktory zevními, jakými jsou např. pobytv zakouřených prostorách a stresové životní situace. Význam mikrobů je nepochybný, a protoi terapie musí být zaměřena tímto směrem, zejména s důrazem na použití zinkpyrithionu.Mikroby indukují imunitní reakci nikoli jako infekční agens, nýbrž jako producent sekundárníchprozánětlivých cytokinů. Významné je porušení epidermální permeabilní bariéry, kteréumožňuje vznik dalších, neočekávaných komplikací.

Klíčová slova:
vlasy - pityriasis - lupy - bariéra - Malassezia.

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař


2004 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

hyperpigmentace úvodní foto kurz
Efektivní redukce hyperpigmentace − od výzkumu k inovacím pro praxi
nový kurz
Autoři: dr. Ludger Kolbe, dr. Thierry Passeron, MD, PhD

zveme Vás k zapojení se do videokurzu s tématem Co je a není FENO? Nadhodnocené FENO a podhodnocené eozinofily v krvi u astmatu.
Autoři: doc. MUDr. Petr Čáp, Ph.D.

Postavení moxonidinu a indapamidu v léčbě hypertenze
Autoři: MUDr. Jan Vachek

Magnetická rezonance a diagnostika axiálních spondyloartritid - Virtuální trénink
Autoři: MUDr. Leona Procházková, Ph.D., MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Vladimír Červeňák, MUDr. Eva Korčáková, Ph.D.

Hybridní zubní náhrady – přežitek nebo perspektiva v moderní protetické péči?
Autoři: doc. MUDr. Hana Hubálková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se