Vážení čtenáři, a tedy snad i přátelé Praktické gynekologie,


Vyšlo v časopise: Prakt Gyn 2014; 18(2): 103
Kategorie: Editorial

je květen a my dokončujeme přípravy tohoto čísla, která má vyjít začátkem června u příležitosti 1. společné konference ČGPS ČLS JEP a SGPS SLS.

Je květen – lásky čas. Na národní i mezinárodní politické scéně to na nějaký velký rozkvět lásky mezi národy nevypadá. Ale ani v blízkém okolí nezaznamenávám významný vliv tohoto měsíce, a tak dovolte tentokráte citát Paula Ferriniho z knihy Svobodná láska: „V každém úspěšném vztahu si lidé stále odpouští. Bez odpuštění nemůžete se svým partnerem splynout. Jenom si budete skrytou záští jitřit staré rány.“

Ze stejného zdroje je i odpověď pro jednoho mého mladého přítele, který z jednoho z mých úvodníků vyvodil, že jsem věřící. Vzhledem k tomu, že já jsem zatím k takovému závěru nedošel, a hlavně, abychom rozlišili mezi vírou a náboženstvím, cituji: „Náboženství, sekty a dogmata nejsou nic jiného než překážky na cestě domů. Každý, kdo si myslí, že zná jedinou pravdu, si staví dům z písku. Brzy zjistí, že jeho pýcha, omezenost a nedostatek tolerance mu přivodí pád.“

Možná, že společná konference je prvním blýskáním na lepší časy porozumění. To potřebujeme i v každodenní práci a k tomu poslední citát stejného autora: „Pokud s vámi někdo jedná tak, že vás odsuzuje, kritizuje nebo na vás útočí, prosím vás, hned mu řekněte, jak se cítíte. Neobviňujte ho nebo nevracejte útok, ale jasně požádejte, aby s vámi jednal slušně. To je vaše právo. A pro druhého je to povinnost.“

Je květen – lásky čas. Tak jsme se v článcích zaměřili na její fyzickou část a věnujeme se sexualitě v těhotenství a také sexualitě a partnerským vztahům v nemoci z nejobávanějších. Zda může láska k nenarozenému dítěti překonat závislost na legální droze nikotinu, ukáže původní práce i její komentář. Dotkneme se onkogynekologie v rozhovoru s doc. M. Halaškou o evropské společnosti mladých onkogynekologů ENYGO i problematiky z oblasti cervikálních patologií a upozorníme vás na novou publikaci doc. L. Janáčkové, která vám a vašim pacientkám může pomoci při zvládání maligního onemocnění. Přehledovou informací o gestodenu zahájíme pásmo o vlastnostech jednotlivých progestinů. Dotkneme se klimakterické medicíny a ve velmi vážném tónu i gynekologie dětské. S dr. R. Honzákem se zamyslíme nad tak aktuálním problémem, jakým je syndrom vyhoření zdravotníka.

Škoda, že skutečný život není tak jednoduchý jako v citátech, a tak vám tedy závěrem přeji, aby se jim váš život alespoň co nejvíce blížil.

S úctou Váš
Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicína

Článek vyšel v časopise

Praktická gynekologie

Číslo 2

2014 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Chronická tromboembolická plicní hypertenze
nový kurz
Autoři: MUDr. David Ambrož

Betablokátory a Ca antagonisté z jiného úhlu
Autoři: prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., MUDr. Petr Janský

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více

MIMOŘÁDNĚ Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP a další materiál. Vyplňte náš dotazník. Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP.