Postižení plic po intravenózní intoxikaci tetrachlorethylenem


Pulmonary Damage from Intravenous Intoxication by Tetrachloroethylene

Authors describe an interesting case of acute pulmonary edema after intravenous application of 5 ml of tetrachloroethylene in44-years-old man with suicidal intent. The course was favourable after treatment by corticosteroids. Transitory alteration of renaland hepatic functions appeared. Comparison with the well-known damage after inhalation of tetrachloroethylene is discussed.

Key words:
tetrachloroethylene, pulmonary edema, intravenous intoxication


Autoři: E. Koukalová 1;  J. Fialová 2;  J. Zatloukal 1;  V. Kolek 1
Působiště autorů: Klinika plicních nemocí a tuberkulózy, LF UP a FN Olomouc, přednosta prof. MUDr. Vítězslav Kolek, DrSc. 2Klinika pracovního lékařství, LF UP a FN, Olomouc, přednostka MUDr. Marie Nakládalová, PhD. 1
Vyšlo v časopise: Pracov. Lék., , 2003, No. 4, s. 171-174.
Kategorie: Články

Souhrn

V uvedené kazuistice se popisuje zajímavý případ postižení plic manifestním plicním edémem u 44letého muže, a to po ojediněléintravenózní aplikaci tetrachlorethylenu v dávce 5 ml v suicidálním úmyslu. Další průběh při terapii kortikoidy byl příznivý,s přechodnou mírnou alterací renálních a jaterních funkcí. V diskusi se uvádí srovnání se známým dokumentovaným postiženímorganismu po inhalační intoxikaci.

Klíčová slova:
tetrachlorethylen, plicní edém, intravenózní intoxikace

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Hygiena a epidemiologie Hyperbarická medicína Pracovní lékařství
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se