Střešovické jaro 2016
(Praha, 3. března 2016)


Vyšlo v časopise: Otorinolaryng. a Foniat. /Prague/, 65, 2016, No. 2, pp. 111.
Kategorie: Zprávy z ORL společnosti

Klinika otorinolaryngologie a maxilofaciální chirurgie 3. LF Univerzity Karlovy v Praze a Ústřední vojenské nemocnice Praha uspořádaly v březnu odborné shromáždění Střešovické jaro 2016 u příležitosti 10. výročí vzniku Kliniky otorinolaryngologie a maxilofaciální chirurgie 3. LF UK a ÚVN. Zároveň byla připomenuta 80letá tradice působení ORL oddělení ve vojenské nemocnici a přednesena aktuální odborná témata současnosti.

Střešovické jaro se konalo pod záštitou ředitele ÚVN prof. Miroslava Zavorala, který v úvodním slovu ocenil rozvoj ORL: „ORL je nedílnou součástí ÚVN. Už v době vzniku vojenské nemocnice patřila k zakládajícím oborům. Byl jsem před 10 lety u toho, když se pod vedením dr. Michala Navary stalo oddělení ORL klinikou. Za posledních deset let klinika prokázala své kvality a jsem rád, že pan profesor Astl v akademizaci pracoviště důsledně pokračuje,“ uvedl ředitel ÚVN.

Poté v podání prof. Betky zaznělo laudatio profesora Ervína Černého, který byl mimořádnou postavou v historii ORL oddělení. Jedním z nejvýznamnějších hostů shromáždění byl plukovník v.v. docent Mojmír Zelený, dlouholetý oblíbený náčelník ORL ÚVN, kterého obzvláště bývalí pracovníci s dojetím přivítali. Mezi přítomnými účastníky se objevili i hosté ze Slovenska, také MUDr. Kavečanský, který shromáždění pozdravil. Posluchače zaujal historický exkurz pamětníka a zároveň význačného představitele vojenského lékařství v oblasti ORL, plukovníka v.v. MUDr. Zdeňka Voldřicha.

Po hudební vložce Yolo smyčcového kvartetu byl zahájen odborný přednáškový program, který byl věnován těmto tématům: Endokrinochirurgie štítné žlázy (prof. Astl); Význam hyperbarické oxygenoterapie v léčbě nedoslýchavosti a tinnitu (as. Holý); Otoskleróza - naše operační výsledky a tradice v ÚVN (plk. as. Kovář); Syndrom spánkové apnoe – naše zkušenosti s diagnostikou a léčbou (pplk. MUDr. Filipovský); Přínos CT navigace v endonazální chirurgii z hlediska funkce čichu (pplk. MUDr. Filipovský); Sialoendoskopie v ÚVN - naše výsledky za období 2009-2015 (MUDr. Rotnágl); Hypokalcémie po operacích štítné žlázy na ORL klinice 3. LF UK a ÚVN v období 2009-2014 (mjr. MUDr. Kučerová); Zhodnocení  chirurgické léčby příštítných tělísek na ORL klinice 3. LF UK a ÚVN v období 2013-2015 (mjr. MUDr. Kučerová); Naše výsledky chirurgické léčby zhoubných nádorů ORL oblasti (MUDr. Kratochvílová); Význam analýzy hlasu v endokrinochirurgii štítné žlázy (MUDr. Veldová). Po každé přednášce se rozvinula zajímavá diskuse.

Pořádající klinika plánuje na tuto úspěšnou akci navázat pravidelnými každoročními odbornými shromážděními.

MUDr. Richard Holý, Ph.D.

Klinika ORL 3. LF UK a ÚVN Praha

e-mail: Richard.holy@uvn.cz

Úvodní slovo přednesl ředitel ÚVN prof. Miroslav Zavoral.
Obr. 1. Úvodní slovo přednesl ředitel ÚVN prof. Miroslav Zavoral.


Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie Otorinolaryngologie

Článek vyšel v časopise

Otorinolaryngologie a foniatrie

Číslo 2

2016 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
nový kurz
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Léčba akutní pooperační bolesti
Autoři: doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.

Nové antipsychotikum kariprazin v léčbě schizofrenie
Autoři: Prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych.

Familiární transthyretinová periferní polyneuropatie
Autoři: MUDr. Radim Mazanec, Ph.D.

Diabetes mellitus a kardiovaskulární riziko, možnosti jeho ovlivnění
Autoři:

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se