Kurz „Endoskopická chirurgie hypofýzy a lební baze“


Vyšlo v časopise: Otorinolaryng. a Foniat. /Prague/, 61, 2012, No. 1, pp. 68.
Kategorie: Zprávy ze sjezdů a konferencí

(USA, Pittsburgh, 18.- 22. května 2011)

V květnu 2011 se konal kurz o endonazální endoskopické chirurgii lební baze a hypofýzy, který je každoročně uspořádán v nejznámějším světovém centru endoskopické chirurgie lební baze. Kurz je pořádán pro postgraduální vzdělávání ORL lékařů a neurochirurgů zabývajících se endoskopickou chirurgií (tým složený z neurochirurga a ORL lékaře z jedné nemocnice je finančně zvýhodněn). Kurzu ze zúčastnilo asi 50 lékařů z celého světa (USA, Brazílie, Čína, Turecko, Itálie, Švédsko, Německo). Součástí kurzu byl i společenský neformální program, kdy hlavní lektoři kurzu s frekventanty velmi přátelsky diskutovali nejen o odborných problémech. Kurz probíhal 4 dny ve velmi intenzivním tempu, byl rozdělen na teoretickou a praktickou část .

V teoretické části byla diskutována problematika anatomie se zaměřením na lební bazi, klasifikovány jednotlivé přístupy, diskutována problematika endoskopického řešení maligních nádorů nosní dutiny a vedlejších nosních dutin, indikace a kontraindikace k endoskopickému řešení nádorových lézí, včetně intrakraniálních (meningeomy, kraniofaryngeomy). Velký prostor byl věnován diskusi o mezioborové spolupráci mezi neurochirurgy a otorinolaryngology. Byla prezentována live surgery - transnazální operace adenomů hypofýzy. Byl prezentován soubor pacientů řešených v tomto centru, a to včetně přístupů do kavernózního sinu, k apexu pyramidy, transpterygoidální přístupy, přístupy ke klivu, atlantookcipitálnímu skloubení, do parafaryngu. V praktické části si účastníci kurzu mohli na kadaverech natrénovat jednotlivé přístupy ke strukturám lební baze a do intrakrania. V neposlední řadě byla prezentována 3D anatomie lební baze a intrakrania, která byla dle mého názoru jednou z nejpřínosnějších částí kurzu.

Centrum endoskopické chirurgie lební baze v Pittsburghu je mezioborovým centrem, které je vedeno dvěma “co-directory”, ORL lékařem Carl H. Snydermanem a neurochirurgem Paul A. Gardnerem. Mezioborová spolupráce je vedena na profesionální úrovni a neshody, patrné někdy mezi obory, zde nebyly ani náznakem přítomny. Každá operace, prováděna v oblasti hypofýzy či lební baze, je vždy prováděna mezioborově, za účasti ORL lékaře a neurochiruga, a striktně je dodržována i oblast jednotlivých oborů.

Snyderman považuje endoskopickou chirurgii maligních nádorů za srovnatelně úspěšnou i při řešení maligních nádorů nosu a PND, dle studií není nutná en-bloc resekce, ale za nezbytné považuje odebrání okrajových zón a posouzení peroperačním vyšetřením na zmrzlo. Za kontrandikaci k endoskopickému přístupu považuje propagaci do orbity, postižení přední stěny frontálního sinu, postižení lební baze laterálně od středu očnice, postižení neurovaskulárních struktur. Samotné limitované postižení mozku za kontraindikaci nepovažuje.

K uzávěru defektu (i v případě adenomů hypofýzy) užívají standardně nazoseptální lalok (mukoperichondriální a mukoperiostální lalok z nosního septa na stopce vyživované z r. septalis posterior z a. sphenopalatina), v případě nemožnosti využít tento lalok (například u malignit) pak stopkatý perikraniální lalok. Tento nazoseptální lalok také využívají při řešení spontání likvorey při nemožnosti klasického sendvičového uzávěru (například v oblasti laterálního recesu klínové dutiny). Využití stopkatých laloků výrazně snížilo procento incidence pooperační likvorey.

Velmi zajímavým nám přišlo zjištění, že v tomto centru nedisponují peroperační magnetickou rezonancí (nedisponuje jím ani endoskopické centrum v Miami na Floridě, zastoupené Daniellem Kellym jako hostem) a co je důležitější, nepovažují, na rozdíl od některých jiných pracovišť i v ČR, peroperační MRI za nutnou („na co potřebujeme MRI, když jsme schopni prohlédnout oblast endoskopem s úhlovou optikou, nebo udělat MRI pooperačně”). Jistě se zde promítají ekonomické aspekty silněji než v naší republice. Peroperačně k snížení krvácení používají výplachy nosní dutiny 40 stupňů teplou vodou.

Kurz hodnotíme jako vynikající, doporučujeme absolvování všem týmům ORL lékařů i neurochirurgů, a to jak pro vysokou odbornou tak i společenskou úroveň.

MUDr. Petr Matoušek

MUDr. Radim Lipina

Centrum pro endoskopickou chirurgii baze lební FN Ostrava

17. listopadu 1790

708 52 Ostrava Poruba

e-mail.petr.matousek@fno.cz


Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie Otorinolaryngologie

Článek vyšel v časopise

Otorinolaryngologie a foniatrie

Číslo 1

2012 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se