51. otologický den k 85. narozeninám prof. MUDr. Lubomíra Faltýnka, DrSc.


Vyšlo v časopise: Otorinolaryng. a Foniat. /Prague/, 61, 2012, No. 1, pp. 67.
Kategorie: Zprávy ze sjezdů a konferencí

(Hradec Králové, 1. prosince 2011)

Ve Výukovém centru Lékařské fakulty Fakultní nemocnice Hradec Králové (FN HK) se konal 1. prosince loňského roku 51. otologický den, pořádaný Českou společností otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ČLS JEP. Seminář se nesl v duchu jubilea bývalého přednosty ORL kliniky v Hradci Králové prof. MUDr. Lubomíra Faltýnka, DrSc.

K životnímu jubileu prof. MUDr. Lubomíra Faltýnka, DrSc., gratulovali prof. Betka (předseda ORL společnosti), prof. Pudil (proděkan LF HK), prof. Prymula (ředitel FN HK) a dr. Fink (primátor HK). Bronzová medaile ČLS JEP a kytice byly v nepřítomnosti prof. Faltýnka, který se, bohužel, nemohl zúčastnit osobně, předány jeho manželce prim. Beranové.

Úvodní dopolední blok „Převodní ústrojí středního ucha“ který moderoval prof. Chrobok, zahájil dr. Mejzlík sdělením „Mechanické a fyzikální vlastnosti převodního ústrojí”, v nichž představil modelové vlastnosti středoušního komplexu na počítačovém modelu. Následně dr. Skřivan představil materiály používané k rekonstrukci řetězce středoušních kůstek, s důrazem na nové biokompatibilní materiály. Primář Navara zmínil komplikace osikuloplastik.

Hlavním sdělením byla zahraniční vyzvaná přednáška prof. Michaelse: „New Concepts in Otosclerosis Patology“. V následném bloku dr. Salač promluvil o diferenciální diagnostice převodních nebo kombinovaných poruch sluchu při normální otomikroskopii, dr. Vodička prezentoval současné zobrazovací metody u onemocnění ucha a dr. Světlík představil tzv. Smart piston se samoschopností tvarování. Následovaly prezentace o vztahu otosklerózy a prolaktinomu (dr. Gregová), operacích na jediném slyšícím uchu (prof. Pellant), usuře do kochley (dr.Valvoda) a možnostech sluchadel BAHA u jednostranné hluchoty (dr. Skřivan).

Následný odpolední kulatý stůl „Objektivní metody vyšetření sluchu a screening sluchu novorozenců“ (moderátor doc. Komínek) se vedl v duchu diskusí, jak optimálně nastavit fungování celoplošného screeningu sluchu novorozenců. Byly prezentovány práce z jednotlivých pracovišť (dr. Dršata – ORL Hradec Králové; doc. Dlouhá – Foniatrická klinika Praha; dr. Havlíková a dr. Kolářová – Ostrava; dr. Hložek – Olomouc, dr. Štefflová – České Budějovice; dr. Praisler – Pardubice; dr. Povová – Liberec). Nakonec doc. Kabelka seznámil auditorium se současnou a připravovanou legislativou screeningu sluchu v ČR. Hlavní novinkou je uzákonění screeningu sluchu v ČR, platné od r. 2012, pro něž však dosud chybí prováděcí předpisy. Byly schváleny kódy vyšetření screeningu sluchu.

V bloku varií a experimentálních prací zazněly přednášky z pokusů na zvířatech (Popelář, Novák, Bartošová, Pavlínková). Poslední přednáška prof. Syky o změnách v centrálním sluchovém systému, doprovázející presbyacusi, dokladuje, že i primární výzkum může mít v důsledku praktické aplikace.

51. otologický den, věnovaný jubileu prof. Faltýnka, proběhl v přátelském duchu a byl úspěšným setkáním odborníků a zdrojem nových informací.

MUDr. Jakub Dršata, Ph.D.

Klinika ORL a chirurgie hlavy a krku

LF UK a FN

Sokolská 581

500 05 Hradec Králové

e-mail: drsata@fnhk.cz


Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie Otorinolaryngologie

Článek vyšel v časopise

Otorinolaryngologie a foniatrie

Číslo 1

2012 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se