Píštěle a cysty z první žaberní štěrbiny


Fistulas and Cysts from the First Branchial Grove

Summary:
Anomalies of the first branchial groove are uncomon. Duplication of it can result in persistance of a tract that extends from the skin of the upper neck to the external auditory canal. Duplication type II (ectodermal and mesodermal/cartilaginous origin) has a close relationship to the facial nerve. Duplication type I has ectodermal origin only and pass superior to facial nerve. The anomalies have variable internal orificium (it is of a great diagnostic value), but even large ostia are not found many times. In lying, chilled out children a careful otomicroscopy is necessary. Total surgical excision is the method of choice and the standard incision for a parotidectomy should be used. The first step must be identification of the facial nerve. Surgery should be so soft to safe other structures beeing in contact. In 5 cases during last two years – type II 4 times, type I 1 time – we document issue of the missdiagnosis of this disease.

Key words:
first branchial grove, fistulas – cysts, external auditory duct.


Autoři: Z. Kabelka;  J. Fajstavr
Působiště autorů: Klinika ušní, nosní a krční 2. LF UK a FN Motol, Praha subkatedra pro dětskou otorinolaryngologii IPVZ, Praha přednosta doc. MUDr. Z. Kabelka
Vyšlo v časopise: Otorinolaryngol Foniatr, 54, 2005, No. 1, pp. 23-26.
Kategorie: Původní práce

Souhrn

Souhrn:
Anomálie první žaberní štěrbiny jsou vzácné. Duplikace této štěrbiny může dát vzniknout píštěli, která se táhne od kůže horní části krku do zevního zvukovodu. Duplikace II. typu (ektodermální a mezodermální/chrupavčitý základ) má úzký vztah k lícnímu nervu. Duplikace I. typu má pouze ektodermální původ a probíhá zevně od lícního nervu. Anomálie mají různě velké vnitřní ústí (má významnou diagnostickou hodnotu), ale i značně velká ústí nebývají často nalezena. U dětí je nezbytná pečlivá otomikroskopie provedená vleže, v klidu. Základem léčby je úplné odstranění píštěle ze standardního řezu na parotidektomii. Prvním krokem je identifikace lícního nervu. Postup musí být natolik šetrný, aby bylo možné ušetřit případně i další struktury. Dokumentujeme na pěti případech z posledních dvou let problémy, které vznikají na základě špatné diagnózy tohoto onemocnění.

Klíčová slova:
první žaberní štěrbina, píštěle – cysty, zevní zvukovod.


Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie Otorinolaryngologie

Článek vyšel v časopise

Otorinolaryngologie a foniatrie

Číslo 1

2005 Číslo 1
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jak na primární i sekundární osteoporózu − prakticky a v kostce
nový kurz
Autoři: MUDr. Jan Rosa

Léčba roztroušené sklerózy

Důležitost adherence při depresivním onemocnění
Autoři: MUDr. Eliška Bartečková, Ph.D.

Koncepce osteologické péče pro gynekology a praktické lékaře
Autoři: MUDr. František Šenk

Sekvenční léčba schizofrenie
Autoři: MUDr. Jana Hořínková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se