Editorial


Vyšlo v časopise: Geriatrie a Gerontologie 2016, 5, č. 1: 3
Kategorie: Editorial

Zdá se to nedávno, kdy jsme otevírali nový časopis Gerontologie a geriatrie a nyní držíme první číslo již pátého ročníku. To společně s předcházejícím časopisem Česká geriatrická revue představuje již třináctý rok samostatného a recenzovaného odborného časopisu, který se zaměřuje výlučně na klinickou geriatrii i šířeji zaměřenou gerontologii. Toto číslo vám přináší zajímavosti z oblasti trombotických stavů. Ve čtenáři oblíbeném formátu otázek a odpovědí je zpracováno téma hluboké žilní trombózy. Formou kazuistiky a vlastního sledování souboru nemocných s krvácením komplikujícím antikoagulační léčbu tradičními i novými antikoagulancii můžeme společně vážit přínos a rizika této léčby. Rostoucí počty seniorů s kognitivními poruchami zvyšují zájem laické veřejnosti i lékařů o možnostech prevence kognitivního poklesu. Dva články zahrnuté do tohoto čísla se věnují efektivitě preventivních nutričních intervencí a nutraceutikům a také reminiscenční léčbě. Geriatrickou tematiku doplňují novinky v tyreoidologii a v oblasti vzácných prionových demencí. Obsah čísla uzavírá obecnější článek zaměřený na ageismus. Nejde tedy o číslo monotematicky zaměřené, ale pokrývající širší interdisciplinární souvislosti, stejně jako je interdisciplinárně zaměřen náš obor geriatrie. Je proto potěšitelné, že přibývá přispěvatelů i článků.


V této souvislosti je třeba znovu připomenout nešťastnou a většinou odborné veřejnosti odmítanou novelu zákona 95/2004 o specializačním vzdělávání, která vyřazuje geriatrii ze základních specializačních oborů a v případě, že bude schválena, prodlouží vzdělávání geriatrů na nejméně 6 let. A nejen to, redukuje geriatrii na subspecializaci jediného oboru vnitřního lékařství s ignorováním multidisciplinárního charakteru geriatrie s nutností hlubších znalostí neurologie, psychiatrie, rehabilitace a dalších oborů. Vrátili bychom se tak o značný krok zpět. Současnou cestu oboru tak lze přirovnat k cestě pacientky na obrázku snažící se s chodítkem stoupat po schodišti nahoru, ve skutečnosti se při podrobném pohledu ukazuje, že její cesta je sestup (obr.). Tomu se výbor ČGGS snaží zabránit řadou jednání i hledáním nových možností a kompetencí pro geriatry. Přejme tedy nám i geriatrii, aby rok 2016 nebyl cestou zpět.


prof. MUDr. Eva Topinková, CSc.

Geriatrická klinika 1. LF UK a VFN PrahaŠtítky
Geriatrie a gerontologie Praktické lékařství pro dospělé Protetika

Článek vyšel v časopise

Geriatrie a Gerontologie

Číslo 1

2016 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

hyperpigmentace úvodní foto kurz
Efektivní snižování hyperpigmentace − od výzkumu k inovacím pro praxi
nový kurz
Autoři: dr. Ludger Kolbe, dr. Thierry Passeron, MD, PhD

Postavení moxonidinu a indapamidu v léčbě hypertenze
Autoři: MUDr. Jan Vachek

Magnetická rezonance a diagnostika axiálních spondyloartritid - Virtuální trénink
Autoři: MUDr. Leona Procházková, Ph.D., MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Vladimír Červeňák, MUDr. Eva Korčáková, Ph.D.

Hybridní zubní náhrady – přežitek nebo perspektiva v moderní protetické péči?

Následná péče po prodělaném covid-19
Autoři:

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se