Významné životní jubileum paní docentky MUDr. Evy Pařízkové, CSc


Autoři: M. Bayer
Vyšlo v časopise: Čes-slov Pediat 2012; 67 (2): 139.
Kategorie: Osobní zprávy

Emeritní přednostka Dětské kliniky FN a LF v Hradci Králové, docentka Eva Pařízková, oslavila dne 29. března své životní jubileum. Paní docentka promovala na Univerzitě Karlově, Lékařské fakultě v Hradci Králové, v roce 1965. Úspěšně složila první i druhou atestaci z pediatrie, v r. 1987 obhájila kandidátskou práci a v roce 1990 získala docenturu. Na zdejším pracovišti prošla všemi pozicemi, od sekundární lékařky přes odbornou asistentku a vedoucí lékařku oddělení až po přednostku kliniky, kterou vedla od roku 1989 do konce prosince 2007.


Svůj profesní život věnovala dětské imunologii, v níž sbírala zkušenosti u nás i během svých zahraničních cest v Německu, Holandsku a Velké Británii. Paní docentka se opakovaně aktivně účastnila konferencí Evropské společnosti pro imunodeficitní stavy (ESID), podílela se na organizaci celostátních pediatrických a alergo-imunologických sjezdů a zajišťovala prvních devět ročníků dnes již tradičních Hradeckých pediatrických dnů. Pravidelně pořádala setkání primářů dětských oddělení východočeského regionu. Kromě výuky pediatrie českých i zahraničních studentů (od r. 1972) působila od roku 1990 jako školitelka postgraduálního doktorandského studia, publikovala odborné práce a podílela se na výzkumných projektech.

Výčet jejích dalších aktivit zahrnuje dlouholeté členství v předsednictvu České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, v řadě odborných společností i v redakčních radách Čes.-slov. pediatrie a Čs. alergologie a imunologie. Mnoho práce paní docentka odvedla v grantové komisi IGA Ministerstva zdravotnictví ČR, Etické komisi Fakultní nemocnice v Hradci Králové a Čestné radě zdejší pobočky České lékařské komory.

Za jejího působení došlo mezi lety 1996–2006 k postupné významné přestavbě budovy Dětské kliniky. Přes velké pracovní vytížení (dodnes pečuje o část pacientů imunologické ambulance) si vždy nacházela čas pro svoji rodinu a záliby – výtvarné umění, literaturu a klasickou hudbu.

Vážená paní docentko, milá Evo, velmi rádi se připojujeme k početné řadě gratulantů a budeme si přát, abychom se mohli vzájemně setkávat co nejdéle.

Za lékaře a sestry Dětské kliniky

prof. MUDr. Milan Bayer, CSc.


Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská pediatrie

Číslo 2

2012 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se