Pozdrav a přání všeho dobrého Jaroslavu Wiedermannovi


Autoři: I. Novák
Vyšlo v časopise: Čes-slov Pediat 2012; 67 (2): 140.
Kategorie: Osobní zprávy

Na konci minulého roku odešel z místa primáře Dětské kliniky FN Olomouc MUDr. Jaroslav Wiedermann, CSc. Nemělo by to zůstat bez povšimnutí, protože jde o jednoho z předních představitelů pediatrické obce a čelného pediatrického intenzivistu.

Jaroslav promoval v roce 1973 v Olomouci, dosáhl I. a II. atestace z oboru pediatrie a v roce 1987 obhájil vědeckou hodnost CSc. Je členem České kardiologické společnosti ČLS JEP a České pediatrické společnosti ČLS JEP, kde již páté (!) funkční období působí jako člen výboru. Jen pro připomenutí – jde o funkci volenou pediatrickým plénem… Byl zakládajícím členem Sekce intenzivní péče při České pediatrické společnosti. Působil nejen jako primář kliniky, ale také jako odborný asistent LF Palackého univerzity v Olomouci. Publikoval 85 článků v odborném tisku a významným způsobem se podílel na monografii Intenzivní péče v pediatrii v roce 2008.

Je všestranně vzdělaným pediatrem. Dosud působí jako dětský kardiolog. Především však zanechal významnou stopu v pediatrické intenzivní péči.

Byl na pracovišti, kde od roku 1968 z iniciativy tehdejšího šéfa kliniky prof. Lhotáka byly zřízeny JIP pro děti a pro novorozence, a tak se Jarda od samého počátku své klinické kariéry pouští na toto pole. Je záhy vedoucím představitelem tohoto pediatrického oboru v severomoravském regionu. Dlouhá léta působí bez trvalých spolupracovníků – mladí se do této oblasti medicíny, kde bylo třeba velkého vzdělání, ale i nadšení a obětování, příliš nehnali. Bez Jardy si nelze od počátku 80. let představit žádné setkání pediatrických intenzivistů. Mám před sebou program první konference věnované pediatrické intenzivní péči z května 1987 v Chomutově. Pátou přednášku má J. Wiedermann: Činnost JIP pro větší děti a dorost…

Dívám se na fotografie z našich intenzivistických setkání a potěšen vidím, že jsme vždycky s Jardou nějak blízko sebe. Je tu i fotografie z předávání jednoho z „ostrovů života“ – špičkového vybavení pro pediatrickou intenzivní péči – olomoucké klinice. Jak symbolické – Jardovi, jako jednomu z těch, kteří začínali a dlouho pracovali s nedůstojným vybavením a přesto zachránili tisíce dětských životů, se dostává jakéhosi zdravotnicko-materiálního zadostiučinění.

Dochvilný, pracovitý, vždy precizně připravený, přívětivý, klidný. Je symbolem slova moudrý. Když jsme si my ostatní občas vjeli do vlasů a každý hájil tu svou, jedině správnou vizi, tak nastoupil Jarda. Přimhouřené oči, mírný úsměv a moravský přízvuk. Pár slov a byl klid.

Tož Jaro, synku, i když nebudeš tím intenzivistou „vlastníma rukama“, zůstáváš jím oním duchem, který vládne u nás „blouznivců českých a moravských hor“. Takže Ti přeji jménem pediatrické intenzivistické obce pevné zdraví, pohodu a dobrou náladu. Nechť chodíš dál mezi nás a tam pro dobrou náladu přece vždy leccos uděláme? A dětské klinice FN Olomouc a hlavně malým pacientům přeji, aby se tam našel co nejdříve nějaký skvělý pediatr a dobrý člověk, jako jsi Ty.

Z pověření Sekce intenzivní péče

České pediatrické společnosti ČLS JEP

Ivan Novák


Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská pediatrie

Číslo 2

2012 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×