Pozdrav a přání všeho dobrého Jaroslavu Wiedermannovi


Autoři: I. Novák
Vyšlo v časopise: Čes-slov Pediat 2012; 67 (2): 140.
Kategorie: Osobní zprávy

Na konci minulého roku odešel z místa primáře Dětské kliniky FN Olomouc MUDr. Jaroslav Wiedermann, CSc. Nemělo by to zůstat bez povšimnutí, protože jde o jednoho z předních představitelů pediatrické obce a čelného pediatrického intenzivistu.

Jaroslav promoval v roce 1973 v Olomouci, dosáhl I. a II. atestace z oboru pediatrie a v roce 1987 obhájil vědeckou hodnost CSc. Je členem České kardiologické společnosti ČLS JEP a České pediatrické společnosti ČLS JEP, kde již páté (!) funkční období působí jako člen výboru. Jen pro připomenutí – jde o funkci volenou pediatrickým plénem… Byl zakládajícím členem Sekce intenzivní péče při České pediatrické společnosti. Působil nejen jako primář kliniky, ale také jako odborný asistent LF Palackého univerzity v Olomouci. Publikoval 85 článků v odborném tisku a významným způsobem se podílel na monografii Intenzivní péče v pediatrii v roce 2008.

Je všestranně vzdělaným pediatrem. Dosud působí jako dětský kardiolog. Především však zanechal významnou stopu v pediatrické intenzivní péči.

Byl na pracovišti, kde od roku 1968 z iniciativy tehdejšího šéfa kliniky prof. Lhotáka byly zřízeny JIP pro děti a pro novorozence, a tak se Jarda od samého počátku své klinické kariéry pouští na toto pole. Je záhy vedoucím představitelem tohoto pediatrického oboru v severomoravském regionu. Dlouhá léta působí bez trvalých spolupracovníků – mladí se do této oblasti medicíny, kde bylo třeba velkého vzdělání, ale i nadšení a obětování, příliš nehnali. Bez Jardy si nelze od počátku 80. let představit žádné setkání pediatrických intenzivistů. Mám před sebou program první konference věnované pediatrické intenzivní péči z května 1987 v Chomutově. Pátou přednášku má J. Wiedermann: Činnost JIP pro větší děti a dorost…

Dívám se na fotografie z našich intenzivistických setkání a potěšen vidím, že jsme vždycky s Jardou nějak blízko sebe. Je tu i fotografie z předávání jednoho z „ostrovů života“ – špičkového vybavení pro pediatrickou intenzivní péči – olomoucké klinice. Jak symbolické – Jardovi, jako jednomu z těch, kteří začínali a dlouho pracovali s nedůstojným vybavením a přesto zachránili tisíce dětských životů, se dostává jakéhosi zdravotnicko-materiálního zadostiučinění.

Dochvilný, pracovitý, vždy precizně připravený, přívětivý, klidný. Je symbolem slova moudrý. Když jsme si my ostatní občas vjeli do vlasů a každý hájil tu svou, jedině správnou vizi, tak nastoupil Jarda. Přimhouřené oči, mírný úsměv a moravský přízvuk. Pár slov a byl klid.

Tož Jaro, synku, i když nebudeš tím intenzivistou „vlastníma rukama“, zůstáváš jím oním duchem, který vládne u nás „blouznivců českých a moravských hor“. Takže Ti přeji jménem pediatrické intenzivistické obce pevné zdraví, pohodu a dobrou náladu. Nechť chodíš dál mezi nás a tam pro dobrou náladu přece vždy leccos uděláme? A dětské klinice FN Olomouc a hlavně malým pacientům přeji, aby se tam našel co nejdříve nějaký skvělý pediatr a dobrý člověk, jako jsi Ty.

Z pověření Sekce intenzivní péče

České pediatrické společnosti ČLS JEP

Ivan Novák


Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská pediatrie

Číslo 2

2012 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se