Prevence závislosti na tabáku


Tobacco Use Prevention

In case of success, prevention would decrease the mortality caused by tobacco use within 40 years. Prevention is multifactorial and most effective is broad synergy of all of them. First, it is a good comprehensive legislation and other society requirements, family influence, social acceptability of smoking and role of adults as models.

Except of prevention a doctor should offer treatment of tobacco dependence to all smokers, including children and adolescents, even if it might be not very successful in this age.

Key words:
tobacco use, prevention


Autoři: E. Králíková
Působiště autorů: Ústav hygieny a epidemiologie 1. LF UK a VFN, Praha přednosta prof. MUDr. V. Bencko, DrSc. ;  Centrum léčby závislosti na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN, Praha přednosta prof. MUDr. Š. Svačina, DrSc., MBA
Vyšlo v časopise: Čes-slov Pediat 2006; 61 (3): 149-154.
Kategorie: Aktuální sdělení

Souhrn

Prevence, v případě úspěchu (!), sníží mortalitu způsobenou tabákem v dané populaci řádově za 40 let. Skládá se z mnoha faktorů a v zásadě lze říci, že nejúčinnější je jejich co nejširší synergie. Především je to dobrá komplexní legislativa a další společenská opatření, působení v rodině, sociální akceptabilita kouření a chování dospělých jako vzorů.

Kromě prevence by měl lékař nabízet léčbu závislosti na tabáku aktivně všem dětským i dospívajícím kuřákům, i když je její úspěšnost v tomto věku nejistá.

Klíčová slova:
užívání tabáku, prevence


Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×