Náhlá srdeční smrt v dětském věku


A Sudden Cardiac Death at the Child Age

The paper presents a survey of sudden cardiac death and morphological findings in youngsters, which occurs during physical load and therefore also during sports. Primary myocardiopathies are the most frequent findings and a sudden cardiac death is associated with all types: hypertrophic, dilated, restrictive as well as arrhythmogenic hypertrophy/dysplasia of the right heart ventricle. For the prevention and therefore also for a timely diagnosis a detailed examination is important already in placement of sportsmen. During this examination not only the physical finding, but also a detailed anamnesis are required in view of familial incidence of all types of cardiomyopathies. A more detailed laboratory diagnostic and genetic screening exceeds present possibilities of medical services in this country.

Key words:
sudden cardiac death, cardiomyopathy – diagnostics, morphology, epidemiology


Autoři: I. Bouška;  M. Kučera
Působiště autorů: Ústav soudního lékařství 2. LF UK a FN Bulovka, Praha přednosta prof. MUDr. I. Bouška, CSc. ;  Klinika tělovýchovného lékařství 2. LF UK, Praha přednosta doc. MUDr. J. Radvanský, CSc.
Vyšlo v časopise: Čes-slov Pediat 2005; 60 (5): 257-263.
Kategorie: Původní práce

Souhrn

Práce uvádí přehled příčin náhlé srdeční smrti a morfologických nálezů u mladistvých, ke kterým dochází při fyzické zátěži, a tedy i při sportu. Primární kardiomyopatie jsou nejčastějšími nálezy a na náhlé srdeční smrti se podílejí všechny typy – hypertrofická, dilatační, restrikční i arytmogenní hypertrofie/dysplazie pravé srdeční komory. Pro prevenci a tudíž pro včasnou diagnózu se jeví jako významné podrobné vyšetření již při zařazování sportovců a při něm nejen fyzikální nález, ale také detailní anamnéza jsou nezbytné s ohledem na familiární výskyt všech typů kardiomyopatií. Podrobnější laboratorní diagnostický a genetický screening přesahuje současné možnosti zdravotnických služeb nejenom u nás.

Klíčová slova:
náhlá srdeční smrt, kardiomyopatie – diagnostika, morfologie, epidemiologie


Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×