Primární žaludeční vřed při infekci Helicobacter heilmannii a jeho místo v onemocnění gastroduodenální oblasti v dětském věku


Helicobacter Heihnannii Infection with Primary Gastric Ulcer and its Role in the Development of Diseases of the Gastroduodenal Region in Children

Helicobacter pylori is linked to chronic gastritis, gastric and duodenal ulceration. Helicobacter heilmannii colonizing urostly the antrum is known to be associated with chronic gastritis, less severe than those associated with Helicobacter pylori.The authors describe a 14-year-old girl with primary gastric ulcer and Helicobacter heilmannii infection in the gastric mucosa presenting with acute abdominal pain and haematemesis, and a 16-year-old boy with chronic active gastritis associated with large lymphoid nodules presenting with a 6-month history of abdominal pain, weight loss and decreased appetite. Helicobacter heilmannii was detected after silver impregnation and routine histological examination. They esere given eradication therapy (omeprazol, metronidazol, clarithromycin, amoxycillin) and check-up examination showed no colonisation by spiral-shaped bacteria and the symptoms improved. No ulcer recurrence occurred. Helicobacter heilmannii infection is an uncommon pathogen that should be considered to be a cause of primary gastric ulceration in Children.

Key words:
Helicobacter heilmannii, gastric ulcer, chronic gastritis, Children


Autoři: J. Sýkora ;  V. Hejda 1;  J. Varvařovská ;  F. Stožický
Působiště autorů: Dětská klinika FN a LF UK, Plzeň, přednosta doc. MUDr. F. Stožický, DrSc. Šiklův ústav patologické anatomie a histologie FN a LF UK, Plzeň, přednosta prof. MUDr. F. Fakan, CSc.
Vyšlo v časopise: Čes-slov Pediat 2002; (2): 53-56.
Kategorie: Články

Souhrn

Helicobacter pylori v žaludeční sliznici vyvolává chronickou gastritidu a peptické vředy u dětí i dospělých. Helicobacter heilmannii je další patogen, který může kolonizovat žaludek a vyvolávat chronickou gastritidu většinou v antru, i když mnohem mírnější než při Helicobacter pylori infekci.Autoři popisují dvě děti s infekcí Helicobacter heilmannii prokázanou přímým histologickým vyšetřením žaludeční sliznice po impregnaci stříbřením. V prvním případě se jednalo 0 141etou dívku s žaludečním vředem manifestující se náhle vzniklou epigastricky lokalizovanou bolestí břicha, nauzeou a hematemézou. Druhým pacientem byl 161etý hoch s 6 měsíců trvajícími bolestmi břicha, nechutenstvím, úbytkem na váze a chronickou aktivní gastritidou s lymfatickými foukaly bez vředové léze. U obou dětí došlo k vymizení spirálovitých Helicobacter heilmannii ze žaludeční sliznice po eradikační léčbě (omeprazol, metronidazol, amoxycilin, clarithromycin) a současně k normalizaci klinického stavu. Nedošlo k recidivě žaludečního vředu. Helicobacter heilmannii vyvolává chronickou gastritidu a může se podílet na vzniku primárního peptického žaludečního vředu u dětí.

Klíčová slova:
Helicobacter heilmannii, žaludeční vřed, chronická gastritida, dětský věk

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská pediatrie


2002 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
nový kurz
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Léčba akutní pooperační bolesti
Autoři: doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.

Nové antipsychotikum kariprazin v léčbě schizofrenie
Autoři: Prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych.

Familiární transthyretinová periferní polyneuropatie
Autoři: MUDr. Radim Mazanec, Ph.D.

Diabetes mellitus a kardiovaskulární riziko, možnosti jeho ovlivnění
Autoři:

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se