JAKÁ JE VAŠE DIAGNÓZA?


Vyšlo v časopise: Čes.-slov. Patol., 46, 2010, No. 4, p. 104
Kategorie: Jaká je vaše diagnóza?

Osmačtyřicetiletý  muž po náhradě aortální chlopně a ascendentní části aorty pro kombinovanou aortální vadu na vrozeně bikuspidální chlopni a dilatovanou ascendentní aortu. V dětství a předoperačně podstoupil katetrizační vyšetření srdce a 12 let před operací prodělal zánět osrdečníku.

K vyšetření byla dodána část stěny ascendentní aorty délky 100 mm, šířky 16–40 mm. Makroskopicky byla na intimě drobná ztluštění, na adventicii pak ojedinělé řídce pojivové (chomáčkovité) ložisko velikosti 15 x 10 x 3 mm.

Mikroskopicky je ve stěně aorty lehká fibróza vnitřní poloviny médie a ojedinělé ploché fibrózní pláty intimy. Výše popsané ložisko na adventicii je tvořeno množstvím cyst různé velikosti, které jsou vystlány jednou vrstvou místy oploštělých, převážně však kubických buněk, ložiskově papilárně uspořádaných. Na dvou místech jsou v luminu cyst patrny větší solidní buněčné fragmenty tvořené poměrně uniformními buňkami se sytou eozinofilní cytoplazmou, bez mitotické aktivity. Cysty jsou od sebe odděleny tenkými septy s jemným fibrovaskulárním stromatem (obr. 1, 2).

jp_32788_p_1
Obr. 1. jp_32788_p_1

jp_32788_p_2
Obr. 2. jp_32788_p_2

V imunohistochemickém vyšetření exprimují buňky vystýlající cysty cytokeratin (koktejl AE1/AE3) a jsou pozitivní při průkazu mezotelových markerů calretininu, WT-1, HBME-1 a markeru D2-40 (obr. 3). Průkaz histiocytárního markeru CD 68 je negativní. V solidní části afekce naprostá většina buněk exprimuje CD 68 (obr. 4) a průkaz CK a mezotelových markerů je zde negativní. Pouze ojediněle se v solidních partiích nacházejí buňky stejného imunoprofilu jako buňky výstelky cyst.

Imunohistochemické vyšetření markerem D2-40 a calretininem: přítomnost exprese obou markerů ve výstelce cyst, negativita v solidní části afekce
Obr. 3. Imunohistochemické vyšetření markerem D2-40 a calretininem: přítomnost exprese obou markerů ve výstelce cyst, negativita v solidní části afekce

Imunohistochemické vyšetření s protilátkou proti CD 68 antigenu: negativita ve výstelce cyst, pozitivní průkaz v solidních buněčných fragmentech
Obr. 4. Imunohistochemické vyšetření s protilátkou proti CD 68 antigenu: negativita ve výstelce cyst, pozitivní průkaz v solidních buněčných fragmentech

Odpověď na str. 114


Štítky
Patologie Soudní lékařství Toxikologie

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská patologie

Číslo 4

2010 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

hyperpigmentace úvodní foto kurz
Efektivní redukce hyperpigmentace − od výzkumu k inovacím pro praxi
nový kurz
Autoři: dr. Ludger Kolbe, dr. Thierry Passeron, MD, PhD

zveme Vás k zapojení se do videokurzu s tématem Co je a není FENO? Nadhodnocené FENO a podhodnocené eozinofily v krvi u astmatu.
Autoři: doc. MUDr. Petr Čáp, Ph.D.

Postavení moxonidinu a indapamidu v léčbě hypertenze
Autoři: MUDr. Jan Vachek

Magnetická rezonance a diagnostika axiálních spondyloartritid - Virtuální trénink
Autoři: MUDr. Leona Procházková, Ph.D., MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Vladimír Červeňák, MUDr. Eva Korčáková, Ph.D.

Hybridní zubní náhrady – přežitek nebo perspektiva v moderní protetické péči?
Autoři: doc. MUDr. Hana Hubálková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se