A report from the 5th workshop on advances in urogynaecology and urinary incontinence treatment


Autoři: Simona Šoffová
Působiště autorů: Urologické oddělení Thomayerovy nemocnice, Praha
Vyšlo v časopise: Ces Urol 2018; 22(2): 142-144
Kategorie: Informace

Ve dnech 31. 5.–1. 6. 2018 se uskutečnil V. ročník workshopu Pokroky v urogynekologii a léčbě močové inkontinence v Kulturním domě v Kyjově. Workshop letos oslavil 10. výročí od založení. Událost pořádalo Urologické oddělení Nemocnice Kyjov pod záštitou České akademie urologie a Sekce urodynamiky, neurourologie a urogynekologie (SUNU) České urologické společnosti ČLS JEP. Kyjov je tradičním místem pořádání této události a celé setkání se neslo v příjemné atmosféře.

Panelisti workshopu: prim. Krhovský, doc. Zachoval, doc. Krhut a předseda Urogynekologické společnosti
Lukáš Horčička<br>
Fig. 1. The workshop panel members: Head of the Department of Urology in Kyjov Krhovský; Assoc. Prof.
Zachoval; Assoc. Prof. Krhut; and Lukáš Horčička, president of Urogynecological Society.
Obr. 1. Panelisti workshopu: prim. Krhovský, doc. Zachoval, doc. Krhut a předseda Urogynekologické společnosti Lukáš Horčička
Fig. 1. The workshop panel members: Head of the Department of Urology in Kyjov Krhovský; Assoc. Prof. Zachoval; Assoc. Prof. Krhut; and Lukáš Horčička, president of Urogynecological Society.

Workshop Pokroky v urogynekologii a léčbě močové inkontinence měl bohatou účast, počet účastníku byl 130, z toho 80 lékařů. Kromě urologů a urogynekologů z České a Slovenské republiky se workshopu zúčastnili i fyzioterapeuti a zdravotní sestry. Cílem byla prezentace současných poznatků, komplexnost problematiky a mezioborová spolupráce při řešení inkontinence a poruch statiky pánevního dna. Kvalita života, sociální a pracovní uplatnění je značně snížené při obtížích s udržením moče. Individuální přístup u jednotlivých pacientů ve spolupráci s dalšími odborníky z jiných oborů je základem úspěšného vyřešení problému.

Workshop byl rozdělen do několika bloků, kde přednášející představili různé možnosti léčby inkontinence a obtíží, se kterými se lékař může setkat. Po každé prezentaci následovala diskuze a otázky z auditoria.

Prof. Hanuš prezentuje na téma močové
píštěle a inkontinence<br>
Fig. 2. Prof. Hanuš presenting the issue of urinary
fistulas and incontinence
Obr. 2. Prof. Hanuš prezentuje na téma močové píštěle a inkontinence
Fig. 2. Prof. Hanuš presenting the issue of urinary fistulas and incontinence

První část byla věnována konzervativní léčbě v urogynekologii čili cvičení pánevního dna. Byly zdůrazněny up‑to‑date informace, definice a pravidla cvičení a důležitost spolupráce s fyzioterapeuty pro správné osvojení cvičebních schémat. Moderní přístup se zapojením virtuální reality a pohybového tréningu při léčbě inkontinence u seniorů zakončil první blok.

Ve druhé části byla vysvětlena na první pohled složitá klasifikace prolapsu pánevních orgánů, která nakonec tak náročná pro používaní v praxi není a přesně popisuje závažnost postižení. Klinické vyšetření se ukázalo jako dostatečné při posouzení prolapsu a paraklinické metody mají spíš doplňkový charakter.

V posledním bloku prvního dne workshopu se přednášející věnovali operační léčbě v urogynekologii. Prezentovala se i problematika vezikovaginálních fistul. Přednáškový večer byl ukončen přehledem řešení prolapsů a inkontinence v Kyjovké nemocnici. Den byl ale opravdu ukončen až společenským večerem ve sklípku.

Na druhý den ráno se pokračovalo se zajímavými přednáškami. První část byla věnovaná různé problematice, jako je estrogenní terapie, neuromodulační léčba, neurostimulace, stárnoucímu měchýři, hyperaktivnímu měchýři, urologické problematice těhotných a kontroverzi při léčbě chronické pánevní bolesti. Představili se i další operační metody léčby prolapsu pánevních orgánů, a to vaginální a laparoskopický přístup. Poté se pokračovalo části „noční můry v urogynekologii“. Dozvěděli jsme se víc o léčbě a přístupu k chronické pánevní bolesti, o možnostech řešení bolesti po rekonstrukčních operacích pánevního dna i o recidivujícím hematomu Retziova prostoru po inzerci retropubické pásky.

Poslední blok byl věnovaný kazuistikám. Přednášející využili možnost konzultace komplikovaných případů s kolegy a určitě ocenili jejich názory i doplňující dotazy.

Workshop byl úspěšný a účastníci odcházeli obohacení o nové informace a o radost se setkání s kolegy z celé republiky a ze Slovenska. Pokroky v oboru můžou těšit nejenom odborníky, ale hlavně pacienty, který se s problémy musí potýkat každý den.

Praha, 11. 6. 2018

Kontaktní adresa:

MUDr. Simona Šoffová

Urologické oddělení Thomayerovy nemocnice

Víděňská 800, 140 59 Praha

e-mail: simona.soffova@ftn.cz

Střet zájmů: žádný

Foto: autor článku

Prohlášení o podpoře: Autor prohlašuje, že zpracování článku nebylo podpořeno farmaceutickou firmou.


Štítky
Dětská urologie Nefrologie Urologie

Článek vyšel v časopise

Česká urologie

Číslo 2

2018 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×