Obrazová dokumentace


Vyšlo v časopise: Česká stomatologie / Praktické zubní lékařství, ročník 113, 2013, 1, s. 4

Vážení autoři odborných sdělení,

zajisté jste postřehli, že prvé číslo našich časopisů dostáváte nejen v novém formátu, ale též se změnila grafická úprava, barevnost i tisk odborného textu.

Důvodem změny je spolupráce s novým nakladatelem. Stala se jím akciová společnost Mladá fronta a. s. – divize Medical Services, která nabízí komplexní servis pro zdravotnické tituly. Zajišťuje především grafické a redakční zpracování obsahu jednotlivých čísel časopisů, včetně vytištění a distribuce.

Tato změna přinese i nové prvky vzájemné spolupráce. Kromě jiného se bude týkat i zasílané obrazové dokumentace. Proto redakce přistoupila k inovaci Pokynů pro autory, které pro nedostatek místa v tomto čísle nelze celé zveřejnit.

Předkládáme proto kapitolu o zpracování obrazové dokumentace, kde je změn nejvíce:

Obrazová dokumentace

Tabulky se nevkládají do textu článku, posílají se ve formátu MS Excel, nelze je přijmout ve formě obrázku.

Obrázky se také nevkládají do textu, přikládají se v elektronické podobě a v samostatném souboru, ve formátech JPG,TIF, PNG nebo EPS, rozlišení minimálně 300 dpi, v šíři minimálně 12 cm. Obrázky ve formátu JPG se nekomprimují. Obrázky zaslané ve wordovém formátu a vložené do textu nejsou pro tisk vhodné, stejně jako obrázky ve formátu Power Point, je nutné je převést do formátu JPG nebo TIF.

Grafy ze zasílají ve formátu MS Excel a je třeba k nim připojit původní numerické údaje, aby grafy mohly být převedeny do počítačové grafiky.

Obrázky a grafy se přikládají i k tištěné verzi rukopisu (stačí černobíle) jako orientační ukázka pro kontrolu při zpracování článku. V tiskárně nelze použít k reprodukci obrázky nebo grafy vytištěné na počítači.

Je možné posílat fotografie na papíru, ty však musejí být ostré, lesklé, písmena, číslice a symboly dobře čitelné, a tak velké, aby byly čitelné i při zmenšení. Popisek a poznámky patří do legendy, nikoliv do samotného obrázku.

Také obrázky a grafy v textu se vyznačují číslicemi v kulatých závorkách (např. tab. 3, graf 1). Popisky obrázků a grafů se píší vždy vlevo pod dolním okrajem.

U originálních fotografií se pak na zadní straně, měkkou tužkou, napíší tyto údaje: číslo obrázku, jméno autora, počátek názvu článku a šipkami („nahoře“ – „dole“), správnou polohu. Na mikrofotografiích musí být udáno měřítko; šipky, písmena a ostatní symboly musejí být kontrastní proti pozadí.

Tabulky a obrazová dokumentace  musejí být doplněny vysvětlivkami použitých zkratek a symbolů.

Materiály ( tabulky, obrázky grafy), které autor převzal z jiných publikací, mohou být otištěny jen se souhlasem osoby/nakladatelství, které mají autorské právo, a u ilustrace pak poznačit zdroj  (např. převzato z .., podle autora.. apod.)

Do publikace na okraj textu se tužkou vyznačí vsuvkou, kam má být tabulka nebo obrazová dokumentace vložena. Tiskárna toto přání bude respektovat s ohledem na zalomení textu do sloupců a stran.

Počet tabulek a obrazové dokumentace není omezen, je na úvaze autora zvolit optimální počet ilustrací pro daný text.  Oba časopisy jsou tištěny barevně.

Kompletní Pokyny pro autory otiskneme v některém nejbližším čísle časopisu. Od 1. 2. 2013 se s nimi můžete seznámit na webové adrese: www.prolekare.cz/ceska-stomatologie-pokyny.


Štítky
Chirurgie maxilofaciální Ortodoncie Stomatologie

Článek vyšel v časopise

Česká stomatologie / Praktické zubní lékařství

Číslo 1

2013 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se