Doc. MUDr. Jiří Otradovec, CSc., zemřel


Vyšlo v časopise: Čes. a slov. Oftal., 64, 2008, No. 6, p. 254
Kategorie: Osobní zprávy

Dne 9. 10. 2008, krátce před oslavou 87. narozenin, zemřel nejvýznamnější československý neurooftalmolog docent Jiří Otradovec.

Připomínat jeho zásluhy o rozvoj neurooftalmologie a orbitologie je zbytečné, protože každý oftalmolog se během své kariéry s docentem Otradovcem přímo či nepřímo setkal. Ti méně šťastní jen při čtení jeho monografií, kapitol v učebnicích či článků v časopisech a při atestacích. Ti šťastnější využívali jeho rad, které vždy ochotně, rád a s podrobným vysvětlením uděloval každému, kdo ho o pomoc požádal. Byl vášnivým zastáncem Kurzovy školy, vždy precizní při zpracování prací jak po stránce odborné, tak jazykové. To souvisí s jeho vlastenectvím a láskou k historii, Československu a hlavně ku Praze. Těžce nesl rok 1939, stejně jako rok 1968, který výrazně poznamenal i jeho další kariéru, ale ne vztah k milovanému oboru. Po roce 1989 se aktivity docenta Otradovce ještě zvýraznily – pracoval jako neuroftalmologický konziliář Oční kliniky, třídil materiál pro své celoživotní dílo, psal články do odborných periodik, stejně jako nekompromisní recenze. Vedle toho se zapojil do obnovené činnosti Sokola, ale hlavně fotodokumentoval vše, co se dělo kolem. I díky této své celoživotní vášni mohla vzniknout poslední kniha vzpomínek.

Odešel od uklizeného stolu, po korektuře své poslední knihy. Vzpomínáme na výjimečného odborníka, laskavého učitele, vlastence a slušného člověka. Čest jeho památce.

Doc. MUDr. Bohdana Kalvodová, CSc.

Prim. MUDr. Pavel Diblík


Štítky
Oftalmologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská oftalmologie

Číslo 6

2008 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se