Zemřel prof. MUDr. Jaromír Svěrák, DrSc.


Vyšlo v časopise: Čes. a slov. Oftal., 64, 2008, No. 5, p. 216
Kategorie: Osobní zprávy

Se zármutkem oznamujeme celé oftalmologické veřejnosti, že dne 13. 5. 2008 po delší nemoci zemřel ve věku nedožitých 82 let pan prof. MUDr. Jaromír Svěrák, DrSc. Na Oční klinice v Hradci Králové pracoval nepřetržitě 55 let (1951–2006).

jp_661_p_1
Obr. 1. jp_661_p_1

Od svého příchodu na oční kliniku se účastnil veškeré pedagogické činnosti, po léta byl nesmírně oblíbeným učitelem s velkým rozhledem, který svůj obor přednášel s láskou a nadšením.Totéž vyžadoval i od svých asistentů. Rád učil studenty medicíny, kteří tak měli možnost setkávat se s legendou české oftalmologie.

Ve vědecké práci se především věnoval elektrofyziologii zrakového analyzátoru. Ve spolupráci s prof. J. Peregrinem, DrSc., vybudoval elektrofyziologickou laboratoř, zaměřenou na registraci elektroretinografických a elektrookulografických záznamů, která má v tomto oboru zcela výsadní postavení v české oftalmologii.

Zabýval se zvláště problematikou hereditárních sítnicových dystrofií, účinkem léků na sítnicovou aktivitu, později pak prioritou jeho zájmu byly oční změny při chronické ledvinové nedostatečnosti a změny sítnicové aktivity před a po léčbě VPMD.

Publikoval přes 200 vědeckých prací doma a v cizině, přednesl na 250 přednášek v oboru oftalmologie, je spoluautorem několika monografií.

Mimo náročnou vědeckou a pedagogickou činnost byl výborným klinikem, operatérem a diagnostikem. Pro svoji svědomitost, píli, důslednost v práci, laskavé chování k nemocným byl vždy příkladem ostatním a vzbuzoval po léta přirozenou úctu u svých spolupracovníků, přesto byl po celý svůj život velice skromný.

Vážený pane profesore, děkuji Vám za sebe a za své spolupracovníky, kteří měli tu možnost s Vámi na klinice pracovat, děkuji Vám ale i za pacienty, které jste nejen léčil, ale pro které jste si vždy našel čas a daný problém s nimi řešil.

My, kteří jsme Vás znali, na Vás nikdy nezapomeneme.

Oční klinika, FN v Hradci Králové

Doc. MUDr. Dagmar Hejcmanová, CSc.


Štítky
Oftalmologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská oftalmologie

Číslo 5

2008 Číslo 5

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se