Recenze knih


Vyšlo v časopise: Cesk Slov Neurol N 2017; 80/113(4): 489-490
Kategorie: Recenze

M. R. Shaya, R. Nader, C. Gragnaniello.

Neurosurgery Practice Questions and Answers.

New York: Thieme 2016. ISBN 978-1-62623-347-8, eISBN 978-1-62623-364-5.

Publikace je určena rezidentům neurochirurgie a slouží jako podklad pro úspěšné složení závěrečné zkoušky z oboru. Obsahuje množství zásadních otázek a následných odpovědí. Jak otázky, tak i odpovědi jsou logické a plně vystihují složitost neurochirurgického oboru. Odpovědi navíc detailně vysvětlují danou problematiku, a proto publikace slouží zároveň jako učebnice neurochirurgie pro postgraduální studenty, kteří v ní najdou nejdůležitější fakta. Studenti využijí aktuální a perfektně zpracované informace pro svou běžnou praxi.

M. Shuenke, E. Schulte, U. Schumacher et al.

Head, Neck, and Neuroanatomy (THIEME Atlas of Anatomy).

New York: Thieme 2016. ISBN 978-1-62623-169-6, eISBN 978-1-62623-170-2.

Publikace je koncipována jako anatomický atlas s popisem, vč. latinské nomenklatury. Početná obrazová příloha je velmi kvalitní a vystihující. Atlas je topografický, popisuje vzájemné relace jednotlivých struktur a uvádí také možné variety a anomálie. Je přesný a zaměřený na hlavu a krk. Vše je zakončeno přehlednými tabulkami, které umožňují rychlou orientaci. Atlas je určen všem klinikům zabývajícím se neurologií, neurochirurgií a dalšími neurovědními disciplínami. Čtenář získá rychlý a přesný přehled v jednotlivých anatomických oblastech hlavy a krku. Navíc dostane internetový přístup k elektronické variantě knihy.

P. V. Birinyi, N. E. El Tecle, E. Marvin et al.

The Comprehensive Neurosurgery Board Preparation Book.

New York: Thieme 2016. ISBN 978-1-62623-280-8, eISBN 978-1-62623-281-5.

Udělení certifikátu od „American Board of Neurological Surgery“ je považováno za zlatý standard pro americké adepty neurochirurgie. Jde o prestižní zkoušku, která završí období výcviku. Zároveň se jedná o velmi složitou zkoušku vyžadující značné znalosti a orientaci v oboru. Příprava na ni trvá měsíce a je nutná také excelentní literatura, která ji umožňuje složit. Právě k tomu je určena tato nejnovější publikace. Kniha obsahuje více než 1 300 otázek zaměřených na úspěšnou přípravu uchazeče. Současně zde najde 350 velmi kvalitních obrázků umožňujících pochopit danou problematiku. V závěru je příklad aktuální podoby testu, který dokumentuje složitost a náročnost přípravy i samotné zkoušky. Publikace je určena všem rezidentům neurochirurgie, a to nejenom americkým. Slouží jako zrcadlo úrovně přípravy pro závěrečnou zkoušku.

S. P. Meyers.

Differential Diagnosis in Neuroimaging: Brain and Meninges.

New York: Thieme 2016. ISBN 978-1-60406-700-2, eISBN 978-1-60406-702-6.

Publikace má pevnou vazbu 646 stran a 1 952 kvalitních ilustrací. Autorem je vynikající odborník na zobrazovací metody, který má více než 25leté zkušenosti s diagnostikou mozkových patologických jednotek. Je učitel mnoha odborníků z řad radiologů, neurochirurgů a neurologů. V knize je obsažena obrazová dokumentace MR, CT, PET, PET-CT a také klasická angiografická a RTG dokumentace. Je zaměřena nejenom na dospělé pacienty, ale také na pacienty dětské. Vše je srozumitelné, vzájemné souvislosti jsou popsány a výsledky jsou přehledně sumarizovány v tabulkách. Obrázky ukazují patofyziologické jednotky v oblasti mozku, mozkových obalů, neurovaskulárního systému a zahrnují také vývojové anomálie. Kniha slouží jak pro rezidenty, tak pro vyzrálé odborníky z oborů radiologie, neurochirurgie a neurologie. Je využitelná pro každodenní praxi v rámci srovnání problémů v jednotlivých diagnostických modalitách.

M. N. Pamir, O. Al-Mefty, L. A. B. Borba.

Chordomas. Technologies, Techniques, and Treatment Strategies.

New York: Thieme 2017. ISBN 978-1-62623-159-7, eISBN 978-1-62623-160-3.

Publikace má pevnou vazbu, 239 stran a mnoho kvalitní obrazové dokumentace. Je dílem vynikajících odborníků na danou problematiku. Chordomy představují složitou patofyziologickou jednotku, která vyžaduje specializované diagnostické i léčebné postupy, a to nejenom chirurgické. Na začátku knihy najdeme historický přehled, poté následují kapitoly věnované epidemiologii, molekulární patogenezi a cytogenetice. Problémově zaměřená diskuze se zabývá také zobrazovacími technikami, např. MR, PET, SPECT, PET-CT a PET-MR. Následující kapitoly popisují indikační kritéria a výběr nejlepší léčebné modality vč. chirurgické léčby a speciálních přístupů. Jsou naznačeny rovněž nové možnosti v léčbě chordomů. Z chirurgických přístupů zde nalezneme detaily předního a anterolaterálního přístupu na klivus, ale také další možnosti, např. středočarový subfrontální přístup, transkondylární přístup nebo rozšířený transpetrózní přítup. Autoři ukazují využití endoskopických technik a peroperační asistované endoskopie. Léčba chordomů je popsána v celém rozsahu jejich možného výskytu, a to vč. sakrální oblasti. Podrobně je rozebrána též problematika chordomů v dětském věku. Kniha obsahuje i speciální kapitoly popisující využití radiační léčby vč. gama nože a protonového paprsku. Je určena pro všechna pracoviště zabývající se chirurgií baze lební a problematikou chordomů nejenom na bazi lebení, ale v celé ose jejich výskytu.

L. R. Vialle (eds.).

AOSpine Masters Series, Volume 7: Spinal Cord Injury and Regeneration.

New York: Thieme 2017. ISBN 978-1-62623-227-3, eISBN 978-1-62623-228-0.

Publikace má 199 stran a mnoho kvalitní obrazové dokumentace. Je součástí úspěšné série AOSpine Masters Series. Poranění míchy je velmi složité a probíhá zde řada patofyziologických procesů, které většinou neumožní funkční reinervaci. V první kapitole jsou tyto patofyziologické jevy popsány a shrnuty dle nejnovějších poznatků současné vědy. Jsou rozebrány do jednotlivých detailů. Najdeme tady např. úvahy o změnách (při míšním poranění) v průtoku krve míchou a následné ischemii, či o roli volných radikálů a oxidativního stresu nebo roli excitotoxicity glutamátu a iontové dysregulace. Další kapitola se zabývá klinickým hodnocením pacientů s míšní lézí. Následuje stať o prediktorech funkční regenerace monitorujících výskyt různých biomarkerů v séru či mozkomíšním moku. Čtvrtá kapitola popisuje charakteristiku MR u těchto poranění. Autor rozebírá konzervativní i chirurgické možnosti léčby. Například zhodnocuje roli metylprednizolonu nebo uvažuje o možnostech aplikace kmenových buněk. Uvedená publikace představuje zdroj moderních poznatků o míšním poranění, jeho léčbě, prognóze a o perspektivách do budoucnosti.

prof. MUDr. Pavel Haninec, CSc.

Neurologická klinika 3. LF UK a FN Královské Vinohrady

Praha


Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie Neurologie
Článek Ataxie
Článek Editorial

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie

Číslo 4

2017 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více